İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

Askerlik yükümlülüğü olanların yurt dışında üç yıl boyunca çalışarak belirlenen gün sayısını doldurduktan sonra bedelli askerlik yapmaya hakları bulunmaktadır.

Aynı şekilde Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye giden ve burada üç yıl boyunca çalışarak günlerini dolduranların da bedelli askerliğe başvuru yapabilmeleri mümkündür.

Üç yıl boyunca İngiltere’de iş yaptıktan sonra konsolosluğa başvurarak askerliğinizi üçer yıl arayla yoklamaya tabi olacak şekilde otuzsekiz yaşına kadar erteleyebilirsiniz. 6000 euro olan dövizli askerlik miktarı, 2016’da TBMM’de alınan karar akabinde 1000 euroya indirilmiştir.

Miktar indirildiğinden dolayı hem her üç yılda bir yoklama ile uğraşmamak hem de herhangi bir kanun değişikliğini tecrübe etmeden işlemleri halletmek için genellikle yurt dışında üçüncü yılını dolduranlar ödemelerini yaparak askerliklerini dövizli bir şekilde tamamlamaktadır.

Askerliğinizi yapmadıysanız, İngiltere’ye gittikten sonra diğer tüm işlemlerinizi hallederek  konsolosluğa başvurmanız daha iyi olacaktır. Zira elinizde tüm belgeleriniz olacağı için başvurunuz sırasında belge toplamakla uğraşmanıza gerek kalmayacaktır.

Konsolosluğa gittikten sonra günlerinizin sayılabilmesi için bir işçi dosyası açılacak ve akabinde çalışma günleriniz üçüncü yılın sonunda bu şekilde hesaplanacaktır.

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de iş yapmaya başladıktan sonra vize uzatma başvurularını da göz önünde bulundurmanız önemlidir zira herhangi bir şekilde yurt dışında üç yıl çalışamazsanız bedelli askerlik yasasından yararlanmanız mümkün olmayacaktır.

Yani Ankara Anlaşması ile İngiltere’de bir veya iki yıl çalıştıktan sonra yapacağınız uzatma başvurusunun kabul edilmemesi durumunda yurt dışında üç yıl çalışmadığınız için bedelli askerlik hakkınız bulunmayacaktır. Bu nedenle uzatma işlemlerin için yapacağınız başvurunun kuvvetli olması bedelli askerlik hakkını kazanabilmeniz için de önem arz etmektedir.

Askerlik tecili ve talep edilen belgelerle ilgili güncel bilgiye Londra Başkonsolosluğu’na ait web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Vizesinin Gizli İşçi Olma İhtimali İle Reddedilme Riski