İngiltere Ankara Anlaşması Kaldırılırsa Ne Yapmalı?

İngiltere’de son dönemde en çok gündemde olan konuların başında Brexit gelir.

Bu konu eğitimden sağlığa, iş hayatından günlük yaşama her alanda ciddi sonuçları olan bir konudur ve İngiltere Halkı’nın kafasını adeta karma karışık etmiştir.

Kimse Brexit’in ne şartlarda tamamlanacağını, nasıl tavizler verileceğini ya da nasıl tavizler koparılabileceğini ve hepsinden önemlisi Brexit’ten sonra ne olacağını bilmemektedir.

Bu durum İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile gelenleri de aynen bu kafa karışıklığına sürüklemektedir. En temel soru ve aslında endişelerden biri Brexit sonrası Ankara Anlaşması Vizesi’nin bitip bitmeyeceğidir.

Bu soru en çok İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile gelmeyi planlayıp aile, iş, okul vs. gibi sebeplerde hala Türkiye’de kalmak ve Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurmak için biraz daha beklemek durumunda olanları düşündürmektedir.

Bunun yanında, İngiltere’ye gelmiş, ilk yılında ya da birkaç yıldır burda olanları ise Brexit’ten sonra acaba süresiz oturum izni alabilecek miyim? ya da Brexit’ten sonra vatandaşlık alabilecek miyim? gibi konular düşündürmektedir.

Bütün bu soru işaretleri ve kaygılara bir de bazı danışmanların İngilizce’de fear marketing diye tabir edilen müşteri kazanmak için insanları korkutarak kendi reklamlarını yapma çabaları eklenince İngiltere’ye gelmek isteyenler ya da halihazırda İngiltere’de bulunanların endişeleri artmaktadır.

Peki Ankara Anlaşması Vizesi kaldırılırsa ya da Ankara Anlaşması Vizesi ile gelenlere süresiz oturum ve vatandaşlık yolu kapanırsa ne olacak?

İngiltere’ye yerleşmenin tek yolu Ankara Anlaşması Vizesi değil. İngiltere’ye girişimci ya da çalışan olarak gelebilmeyi sağlayan başka vize türleri de var. Bu vizelerin bir kısmı zaman zaman kaldırılır ya da değişikliğe uğrar.

Yarın birgün Ankara Anlaşması Vizesi kalkar, onun yerine benzer bir vize türü gelir. Zira İngiltere gelişmiş bir ülkedir ve bu konumunu her zaman devam ettirmek ister. Dolayısıyla Almanya, Hollanda, Fransa, İsveç, İrlanda vs. gibi gelişmiş ülkelerle olan yarışta geri kalmamak için sürekli nitelikli elemana ihtiyaç duyar. Yeni getirilecek vize türlerinin şartları değişebilir fakat İngiltere’ye gelmek için yollar tamamen kapanmaz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Vizesi Kabul Şansımı Artırmak İçin Evimi/Arabamı Satmalı Mıyım?

Örneğin bu Brexit tartışmalarında en çok konuşulan konu nitelikli insanları İngiltere’den kaçırmamak gerektiği ve nitelikli iş gücünü ne yaparız da İngiltere’ye çekmeye devam ederiz şeklindedir.

IT uzmanı, yazılımcı, mühendis, doktor, üst düzey sporcu, belli bir uzmanlık alanında ileri düzeyde bilgi sahibi vs. gibi nitelikli kişiler İngiltere’de her zaman kendilerine yer bulurlar. Vizenin ismi değişebilir, bir vize türü kaldırılabilir fakat yerine mutlaka yenisi gelir.

Her gelişmiş ülke gibi İngiltere’de uluslararası yarıştan geri kalmak istemez ve nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyar. Bunun için de nitelikli insanlara kapıyı kapatmanın değil, açmanın yollarını arar.

İngiltere’ye gelmeyi düşünenlere ya da burdaki yaşamlarına güzel bir şekilde devam etmek isteyenlere tavsiyem Ankara Anlaşması Vizesi ne olacak diye endişe etmek yerine İngiltere’de iş bulmalarına ve çalışmalarına imkan verebilecek nitelikler elde etmeleri ve bu nitelikleri geliştirmeleri olacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum