İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İçin Potansiyel Müşteri Nasıl Bulacaksınız?

Hiç gelmediğiniz bir ülkede iş kuracağınızı ve bir yılda kendinizi ve ailenizi de götürdü iseniz ailenizi de geçindirebilecek parayı kazanacağınızı vaat ediyorsunuz. Ya da daha önce gezmeye, master yapmaya veya dil öğrenmeye geldiniz. Kuracağınız işi bilgi ve geçmişteki tecrübelerinizi belirterek kuruyorsunuz ve buna uygun bir iş planı hazırlıyorsunuz. Ankara Anlaşması Vizesi’ne de bu iş planı ve gereken diğer belgelerle başvuruyorsunuz.

İngiltere’ye yerleşmeye karar verdiniz.

İş planı ve vize başvurunuzu hazırlarken iki seçeneğiniz vardı. Birincisi herşeyi kendiniz yapmak. İkincisi ise danışmanlık hizmeti almak. Her iki seçeneğin de kendine göre artıları ve eksileri var fakat her iki seçenek te işe yarar.

İş planınızın ve vize dosyasının bir sürü detayı ve gerekliliği var. Bunları bloğumda İngiltere kategorisinde birçok yazımda detaylıca anlattım.

Bu gerekliliklerden bir tanesi de referans müşteri bulmanız.

Vize memuru dosyanızı incelediğinde sorgulayacağı şeylerden biri de İngiltere’ye geldiğinizde size proje verecek firmaların olup olmadığı. Şunları sorgulayacak; Peki bu işi yaparken sizden hizmet alacak hangi firmalar var? Hangi firmalar potansiyel müşterileriniz? Bu potansiyel müşterilerle temasa geçip hizmetlerini anlattığınızda ne oldu? İngiltere’ye geldiğinizde sizinle çalışmak isteyecek firmalar var mı?

Birçok kişi bu kısımda çok zorlanır. Çünkü İngiliz firmaları dikkatlidir. Gerçekten bir iş ilişkisine girmeyecekleri birine referans olmazlar ve referans mektubu da vermezler.

Bir de İngiliz firmalarının kültürünü bilmeniz ve İngilizce’ye de hakim olmanız gerekir ki onlara neden sizinke çalışmak isteyebileceklerinizi anlatabilesiniz.

Peki nasıl olup ta potansiyel müşterilerinizle temasa geçip onlardan referans epostası ya da mektubu almayı başaracaksınız?

Birkaç yolu var. Birincisi İngiltere’ye gelmeden önce Upwork, Freelancer gibi sitelerden İngiltere’de faaliyet gösteren firmaları bulmak ve onlara bir süre iş yapmak. Bu sayede sizi tanırlar ve İngiltere’ye geldiğinizde de size proje verme potansiyelleri doğar. Bu ilişkiyi tesis ettikten sonra size referans olmalarını isteyebilirsiniz, bunu kabul ederler.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Burda dikkat edeceğiniz şeylerden biri birkaç firmaya proje yapmış olmak. Diğer önemli husus ise kesinlikle ama kesinlikle bu firmaların sizi bir çalışan gibi işe alacağına dair bir izlenim uyandırmamak. Bunu yaparsanız vize başvurunuz reddedilir. Çünkü Ankara Anlaşması Vizesi bir girişimci vizesidir. Vize ofisi buraya gelip bir yerde tam zamanlı ve uzun süreli çalışmanızı istemez.

Bu gizli işçilik olarak adlandırılır ve bunu yapmak vize başvurunun reddedilmesine yol açar. Ankara Anlaşması Vizesi ret nedenlerini anlattığım yazımı burdan okuyabilirsiniz.

Vizenizi alıp buraya geldiğinizde uzun kontratlar alabilirsiniz yani sabah 9 akşam 6 gibi bir işte çalışabilirsiniz. Fakat özünde kontratlı bir iştir ve iş yaptığınız şirkete fatura kesip, paranızı alıp verginizi ödemek durumundasınız. Bu normal bir çalışanla iş saatleri ve yapılan iş olarak aynıdır fakat siz şirketin daimi elemanı değil, kontratlı ve süreli çalışanısınızdır.

Referans epostası ya da mektubu almanın diğer yolları ise firmalarla sosyal medyadan özellikle de Linkedin’den temasa geçerek onlara hizmetlerinizi anlatmak ve bağlantı kurmaktır. Proje, iş ilanı, kontrat ilanları gibi internetteki duyurulara da başvurarak ya da bu duyuruların sahibi şirletlerle temasa geçerek te referans alabilirsiniz.

İkinci yöntem birinciye göre daha zordur zira dediğim gibi İngiliz firmaları tanımadıklarına referans olmazlar. Onların işine yarayacak biri olduğunu göstermeniz ve ikna etmeniz gerekir.

Birinci yöntemin daha etkili olması da burda yatıyor. Bir firmaya iş yaparsanız siz kendinizi anlatmadan da onlar zaten sizi tanımış olur ve iyi iş çıkardıysanız size referans olurlar.

Referans mektubu vermeyi kabul eden firmalardan bunu firmanın antetli kağıdına yazılı olarak vermelerini istemek faydalı olabilir. İngiltere’de yazılı belgeler oldukça etkilidir. Bu referans mektuplarını vize başvurunuzda dosyanıza ekleyebilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?
Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum