İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Mülakatı Hakkında Herşey

İngiltere Ankara Anlaşması’na başvurdunuz ve heyecanla sonucu bekliyorsunuz.

Fakat sonuç yerine sizi vize başvurunuzla ilgili mülakata davet eden bir e-posta ya da telefon aldınız. O kadar heyecanın üstüne bir heyecan dalgası daha. Üstelik bu sefer öyle vize dosyamı teslim eder sonucu beklerim gibi bir imkan da yok. Mülakata gireceksiniz ve sorulan soruları cevaplayacaksınız.

Mülakatta verdiğiniz cevaplar ve mülakat performansınıza göre vize başvurunuz kabul ya da reddedilecek.

İngiltere Ankara Anlaşması mülakatı nasıldır? Mülakatı kim yapar? Neler sorulur? Nasıl cevap vermek gerekir? İngilizce konuşmak şart mıdır? Mülakatta tutumun nasıl olmalıdır?

İngiltere Ankara Anlaşması başvurusunda üç farklı ihtimal vardır. Birincisi vize başvurunuz direk kabul edilir.  İkincisi başvurunuz direk reddedilir. Üçüncü ihtimal ise seni mülakata çağırırlar ve mülakatta olan bitene göre vize başvurunuz ya kabul ya da reddedilir.

Kimler Mülakata Çağrılır?

Bu sorunun kesin net bir cevabı yok. Ama mülakata çağrılanlar vize başvurusu için direk reddetme kararı alınmayan fakat başvurusunda bazı açık noktalar bulunan kişilerdir.

İş planınızda hata olmayabilir fakat bu planı icra edip edemeyeceğinizden tam tatmin olmadılarsa sizi mülakata çağırabilirler. Ya da herşey dört-dörtlük ise bu bir şüphe uyandırabilir. Bu başvuru dosyası fazla iyi, bu kişi bunları gerçekten yapabilecek mi bir de yüzyüze sınayalım derler.

Bunun yanında finansal kaynaklarla ilgili, İngilizce seviyenizle ilgili, yapmayı belirttiğiniz işi mi yoksa başka işleri mi yapıp yapmayacağınızı, hedeflediğiniz pazarla ilgili rakamlara hakimiyetini vs. gibi birçok şeyi bir de sizden yüzyüze duymak isterlerse sizi mülakata çağırırlar.

Burdaki amaç vize başvurusu yapan kişiyi tartmaktır ki bunda baya başarılı olurlar zira birçok insan yüzyüze görüşmede asıl niyetini ele verir. Vize memurları kurnazdır.

Mülakata Çağrılma Nedenleri Nelerdir?

Mülakata çağrılma sebeplerinin bazılarından bahsedeyim.

İş Planın Zayıf

İş fikriniz iyi bir fikir bile olsa ve siz bu bilgiyi eğitiminiz ve tecrübenizle destekliyor olsanız bile bunu iş planına dökerken mutlaka ne yaptığınızı biliyor olmanız gerekir. İş planı hedeflediğiniz müşteri kitlesine ve bu kitleye nasıl ulaşacağınıza dair rakamlarla desteklenmeli ve tutarlı bir plan olmalıdır.

Eğer iş planınız işe yarar bir plansa fakat bazı açık noktaları varsa bu durumda vize memuru mülakat yapmak ister.

Sermayenizle İlgili Tatmin Olmamışlar

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’nde sermaye hassas bir konu. Hassas derken dikkat ettiyseniz sermayeniz az olursa red alırsınız ya da mülakata çağrılırsınız demiyorum. Burda ince bir çizgi var.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Ücretsiz Sağlık Hizmetleri Ne Durumda?

Şöyleki, eğer sermayeniz yapacağınız iş için yetersiz ise zaten red verirler. Ama yapacağınız işe göre çok fazla sermaye gösterirseniz yine red verirler, inandırıcı bulmazlar.

Ama sermayeniz yeterli olsa bile ve bunu belgelerle destekleseniz bile eğer az da olsa şüpheleri kaldı ise mülakat yaparlar.

Sermaye konusunda bir örnek vereyim. Ayakkabı boyacısı Metin Ali Kalkan İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelen ve bunu 500 sterlin sermaye ile yapabilmeyi başarmış birisi. Google’da bu ismi aratırsanız göreceksiniz. Kendisi ilk başvurusunda reddediliyor. Sonra avukatı ile başvurusunu yeniliyor ve vize alıyor. Burda bu örneği vermemin sebebi az ya da çok sermayeden ziyade sahip olduğunuz sermaye yapmak istediğiniz işe yetiyor mu ve o iş için ne az ne fazla yerine makul bir rakam mı, konu bu.

Örneğin yazılımcılar için genelde 4-5 bin sterlin kadar bir sermaye yeterli oluyor. Elbette buna bir de İngiltere’de 6 ay yetecek yaşam giderleri için gereken parayı eklemelisiniz.

Yaşam Masrafların İçin Paran Yeterli Mi Bilmek İstiyorlar

Yukarda yazılımcılar için dört-beş bin sterlin sermaye yeter ama bir de altı aylık yaşam masrafları var dedim. Vize dosyanıza kendinizi altı ay geçindirecek kadar paraya sahip olduğunuzu da eklemeniz ve belgelemeniz gerekir. Vize memuru bu konuda tam emin değilse sizi mülakata çağırabilir.

İşle İlgili  Eğitim ve Deneyiminizi Sorup Dinleyecekler

Yapacağınız işle ilgili eğitim, deneyim ya da ikisine birden sahip olmalısınız. Eğitiminiz farklı bir alanda ise o zaman tecrübenizi sorarlar. Tecrübeniz farklı bir alanda ise bu durumda en azından bu işin eğitimini aldınız mı derler. Bu ikisi hakkında tam emin olamadıkları noktalar varsa mülakata çağrılırsınız.

Mülakatı Kim Yapar?

Mülakatı İngiltere Vize Ofisi’nin (Home Office) bu konudaki görevlisi yapar. Mülakat İstanbul’da yapılır.

Mülakatta Neler Sorulur?

Aşağıda İngiltere Ankara Anlaşması mülakatlarında sorulan sorulardan bir derleme yaptım. Bunların sadece birkaç tanesi de sorulabilir veya hepsi de sorulabilir. Ek olarak başvuru ile ilgili aşağıda listelenmeyen ve vize memurunu tatmin etmeyen başka bir konuyla ilgili soru da sorulabilir. Bu soruları muhtemel soruların hangileri olabileceğini ve muhtemel soruların nasıl bir mantıkla sorulabileceğini örnekleyen bir rehber olarak değerlendirebilirsiniz.

 1. İngiltere’de hangi işi yapacaksınız?
 2. Neden bu işi İngiltere’de yapmak istiyorsunuz? Neden Türkiye değil?
 3. Yapacağınız işi biliyor musunuz? Bu işte yetkin misiniz?
 4. Potansiyel müşterileriniz neden sizinle iş yapsın? Onlarla nerden tanışıyorsunuz?
 5. Daha önce şirket kurma tecrübeniz var mı?
 6. İngilizce seviyeniz ne durumda?
 7. Kuracağınız şirketin hedef kitlesi kimler?
 8. Kurumlara mı hizmet vereceksiniz yoksa bireylere mi?
 9. Sağlayacağınız hizmetlerin ücretleri ve ürünleriniz varsa etiket fiyatları nedir?
 10. Rakipleriniz kimler?
 11. Rakipleriniz hakkında bilgi topladınız mı?
 12. Rakiplerinize karşı avantajınız olduğunu düşünüyor musunuz?
 13. İngiltere’de tanıdığınız var mı?
 14. Piyasa araştırması yaptınız mı? Sonuçları neler?
 15. Net kar ve ciro olarak İngiltere’de beklentileriniz nedir?
 16. Sermayenizin yeterli olacağını düşünüyor musunuz?
Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Resmi Tatiller

Burda bir konuya dikkatini çekmek isterim. Mülakata gitmeden önce iş planınızı iyi okumalı ve çalışmalısınız. İş planınızı iyi bilmelisiniz. İş planınızı bilmediğin anlaşılırsa bu iyi bir sonuç getirmez ve başvurunuz reddedilebilir.

Mülakatta Nasıl Davranmalı? Sorulara Nasıl Cevap Vermeli?

Mülakattan önce elbette biraz heyecan olacak, normal. Neticede vize başvurunuza onay almak hayatınızın önemli dönüm noktalarından biri.

Bazı insanlar normalden biraz fazla heyecanlıdır. Bazıları ise normalden biraz daha soğuk kanlı. Her iki durumda da en güzeli kendiniz olmaktır. Çok fazla heyecana ya da hiç takmıyor gibi aşırı soğukkanlı ya da umursamaz bir tavır takınmak yersiz olur.

Öncelikle bilmeniz gereken, mülakat vize başvurunuza onay almanızın son aşamalarından biridir ve aslında mülakata çağrılmak iyi bir şeydir zira başvurunuzun kabul edilmesi konusunda hala ümit var anlamına gelir.

Eğer iş planınızın ve vize başvuru dosyanız onay almaya uygun olmasa idi mülakata çağırmaz direk reddederlerdi. Demekki ucu ucuna bir durum var ya da tam tatmin olamadıkları birşeyler var.

Mülakatta sorulan sorulara mutlaka doğru cevaplar verin. Mülakatı yapan kişiye karşı nazik ve saygılı olun çünkü her İngiliz gibi o da size saygılı ve nazik davranacak. Hatta mülakat sonunda size sormak istediğiniz birşey olup olmadığını ve mülakatta size gösterilen tutum hakkında düşüncelerinizi sorabilir.

Mülakatı kendinizi ispat etme yarışı olarak görmeyin. Karşınızdakini anlamaya çalışın ve genelde gerek olmadığı sürece hem konuşmayın hem de sorulanlar dışında fazla bilgi vermeyin. Vereceğiniz fazladan her gereksiz bilgi bir risk içerir ve meselenin istenmeyen şekilde derinleşmesine yol açar. Size ne soruluyorsa onlara cevap verin ve cevaplarınızı mümkün olduğunca anlaşılır, net ve kısa tutun.

Vize memuru mülakat sırasında notlar alır. Dolayısıyla çok uzun ya da karmaşık cevaplar verirseniz vize memurunun not alırken bazı şeyleri atlamasına ya da anlamamasına yol açabilirsiniz. Net, anlaşılır ve kısa olmaya çalışmakta fayda var.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurudan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Yukarıda örnek olarak verdiğim sorulardan birkaçına örnek cevaplar:

 • İngiltere’de hangi işi yapacaksınız?
  • Bilgisayar programcılığı
 • İngilizce seviyeniz ne durumda?
  • Mesleğimi yapacak kadar ve günlük hayatta kullanacak kadar İngilizce biliyorum.
 • Rakipleriniz kimler?
  • A firması, B firması ve C firmasını en büyük rakiplerim olarak görüyorum
 • Sağlayacağınız hizmetlerin ücretleri ve varsa ürünlerinizin etiket fiyatları nedir?
  • Belirli yazılımların zorluk derecesine göre fiyatlar en az ve en çok olacak şekilde günlük 300-500 sterlin arasında olur

Yukarıdaki sorulardan ilkine kısa bir cevap yerine yapacağınız işle ilgili fazla detay vererek uzun cümleler kurmaya çalışmanız vize memurunun araya girmesine ve sizi uyarmasına yol açabilir. Bu durum hem motivasyonunuzu bozar hem de mülakatın normal akışını keser, dikkatler dağılır. Onun için en güzeli net ve kısa cevaplar vermek.

Detaylı cevap sadece vize memuru bunu özellikle isterse verilir. Net ve kısa cevaplarınızdan tatmin olduğunuz sürece başka bir ekleme yapmanıza veya detay vermenize gerek kalmaz.

Mülakat Ne Kadar Sürer?

Yarım saat kadar sürer, 20-40 dakika arasında bir süre alır. Randevu saatinden 15 dakika önce orda olmanız iyi olur.

Mülakatta İngilizce konuşmak şart mıdır?

Hayır, şart değil. Dilerseniz tercüman yardımı alabilirsiniz.

İngiltere’de iş kuran birisi İngilizce mülakat yapmadan nasıl vize alır diye soracaksınız. Bu tamamen yapacağınız işe bağlı. Mesela buraya gelip kendi dilini konuşan bir kitleye hitaben bir iş yapacaksanız o zaman çok fazla İngilizce bilgisi aramazlar. Temel bilgi yeterli olur. Bu durumda terrcüman yardımı alabilirsiniz.

Ama eğer yapacağınız iş İngilizce konuşmayı ve yazmayı gerektiriyor ve siz tercüman yardımı alıyorsanız bu negatif bir etki yaratır ve vizenizin reddedilmesine yol açabilir.

Bunu, yapacağınız işe göre siz kendiniz tartmalı ve tercüman yardımı alıp almayacağınıza ona göre karar vermelisiniz.

Mülakatta Nasıl Giyinmeli?

Aşırı derecede dikkat çekici ya da alakasız giyinmediğiniz sürece giyim konusunda serbestsiniz diyebiliriz. İlla takım elbise ile gitmek zorunda değilsiniz. Ama çok fazla ciddiyetsiz bir kıyafete de gerek yok.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum