İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Nedir?

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi, İngiltere Devleti’nin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sağladığı özel bir vizedir.

Bu vizenin ortaya çıkışı Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğundaki ülkelerle yaptığı ve kısaca Ankara Anlaşması ismi verilen anlaşma ile olmuştur. Bu anlaşma bu vizeye kaynak teşkil etmektedir. Anlaşmayı taraf olan Avrupa Ülkeleri’nden sadece İngiltere uygulamaktadır.

Ankara Anlaşması 1963 yılında Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında imzalanan bir anlaşmadır. Anlaşmanın İngilizce isimi European Community Association Agreement olduğu için bu anlaşmanın İngilizce kısa adı ECAA olarak geçer ve bazı kaynaklarda ve internette bazı yerlerde ECAA olarak yer alır.

Bu anlaşma genel olarak Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasındaki ekonomik faaliyetlerle ilgili bazı düzenlemeler getirir. Bu düzenlemelerin kişileri ilgilendiren en önemli kısmı ise işçi, kuruluş ve hizmetlerin serbest dolaşımıdır. Bu düzenlemeye göre kişiler Avrupa Ekonomik Topluluğuna yani kısaca Avrupa ülkelerine gidip çalışabilme imkanına sahiptir.

Fakat anlaşmanın kişilere bu imkanı vermesine rağmen, Avrupa ülkeleri bunu uygulamamakta yani Türkiye ile Avrupa arasında serbest işçi dolaşımına izin vermemektedir.

Bu fiili durumun tek istisnası İngiltere’nin anlaşmanın bu kısmını uyguluyor olması ve bu anlaşma çerçevesinde İngiltere’de iş kuracak Türk girişimcilere özel bir vize imkanı sunuyor olmasıdır. Bu vizenin İngiltere nezdindeki ismi Türk İş İnsanı Vizesi‘dir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu vizeye başvurup çalışma ve oturma izni alabilmekte ve İngiltere’de şirket kurabilmektedir. İngiltere’de şirket kuran kişiler ticaret yapabilmekte, hizmet satabilmekte ve kontrat bazlı işleri yapabilmektedir.

Birçok beyaz yakalı çalışan bu vize ile İngiltere’ye gidip orda contractor-sözleşmeli olarak çalışabilmekte ve yetkinlik ve tecrübesine göre hizmet sektöründe ticari faaliyetlerde bulunabilmekte.

Her meslek grubundan insan hiçbir ücret ödemeden, hiçbir puanlamaya tabi tutulmadan, hiçbir ön koşula bağlı kalmadan bu vizeye başvurmakta ve eğer makul bir iş planı ve başvuru hazırladı ise bu vizeyi alıp İngiltere’de iş kurup yeni bir yaşama adım atmaktadır.

Ankara Anlaşması Vizesi aslında İngiltere’nin Türk Vatandaşları’na özgü bir vizesinin bir başka söylenişidir. Her ne kadar resmiyette bu vizenin ismi Türk İşinsanı Vizesi olarak geçse de genel bilinen adı Ankara Anlaşması Vizesidir. Bu vize ile İngiltere’ye gidip kendi işinizi kurabilir ve ilk yılın sonunda 3 yıl vize uzatması alabilirsiniz.

İlk yıl ve sonraki 3 yıl İngiltere’de iş yapıp, orda yaşarsanız, 5.yılın sonunda süresiz oturma iznine başvurma hakkınız doğar. Bu başvurudan sonra, 1 yıl daha İngiltere’de işinize ve yaşamaya devam ederseniz sonrasında İngiltere Vatandaşlığı’na başvurma hakkınız doğar.

İngiltere İş İnsanı Vizesi İngiltere Vize Ofisi yani İngilizcesi ile UK Home Office nezdinde İngilizce olarak Turkish Businessperson Visa olarak geçer.

Bu vize Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı işinsanları için çok iyi bir fırsat sunar zira İngiltere’ye bu vize dışında işinsanı olarak gitmek için hatırı sayılır miktarda sermayeye sahip olmak ve birçok diğer şartı yerine getirmek gerekir. Fakat burda anlatmakta olduğum Ankara Anlaşması Vizesi için hem sermaye hem de şartlar diğer işinsanı vizeleri gibi değildir. Bu vizenin detaylarını bloğumda İngiltere kategorisinde anlatıyorum. İngiltere kategorisindeki yazılar bu vizeye başvuru, vize alma ve sonrasında size çok faydalı olan bilgiler içeriyor.

Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvuracaklarda aranan temel şartlar;

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaları
 • İngiltere’de iş ve dolayısıyla şirket kurmaya istekli ve bu konuda yetkin olmaları

Bu şartları sağlayan herkes İngiltere İşinsanı Vizesi’ne başvurabilir ve vize aldığında İngiltere’de oturum ve çalışma iznine sahip olur. Vize ilk etapta 1 yıl olarak verilir. 1 yılın sonunda vize sahibi kişinin kurduğu işin performansına göre 3 yıl uzatma verilir. Burdaki iş performansı ile kastedilen şartlar şunlardır;

 • Kurulan ve yapılan işin başvuruda sunulan iş planına uygun olması ve bu iş planının kapsamında olması
 • Vizenin ve işin sahibinin bu işten kazandığı para ile kendisi ve varsa kendisine bağlı aile fertlerinin geçimini sağlayabilecek durumda olması
 • İşten kazanılan gelirin belgelenebilir ve vergilendiriliyor olması
 • Kişinin düzenli vergi ödüyor olması ve İngiltere yasalarına uyuyor olması
Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngilizce Nasıl Öğrenilir?

Özetle niyeti ve çabaları bir işi yürütmek üzerine olan ve bu çabalar neticesinde gelir getiren bir iş yapan bir kişi ilk yılın sonunda vize uzatma başvurusu yapabilir ve vizesini uzatabilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’nin Avantajları Neler?

Son dönemde Ankara Anlaşması vizesi ile İngiltere’ye gidip yeni bir hayata adım atan birçok tanıdığım oldu. Hem bu vesileyle hem de İngiltere tecrübemden dolayı Ankara Anlaşması’nı diğer vizelerle karşılaştırma imkanı buldum. Ayrıca bu vizeyi diğer ülke vatandaşlarının sahip oldukları vize imkanları ile de karşılaştırma imkanı buldum.

Ankara Anlaşması’nın en temel avantajlarını şöyle sıralayabiliriz;

 • Herhangi bir eğitim düzeyi kriteri yoktur
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 18 yaşından büyük herkes başvurabilir
 • Kuracağınız iş için göstereceğiniz sermayenin herhangi bir asgari limit şartı yoktur. Yani en az şu kadar sermayeniz olmalıdır denmez
 • Hem size hem de eşinize ve çocuklarınıza vize verilir
 • Eşinize verilen vize sizin vizenizden bile daha kapsamlı bir vizedir zira eşiniz bir yerde bordrolu çalışan olarak çalışabilir ya da kendi işini kurabilir. Contractor-sözleşmeli olarak çalışma şartı yoktur

Bu imkanların hiçbiri diğer vize türlerinde yok. İngiltere ve hemen tüm gelişmiş ülkeler girişimci vizeleri için başvuru yapanların eğitimine önem verir, zira her ülke eğitimli insanları çekmek ister. Fakat Ankara Anlaşması’nda eğitim şartı yoktur. Eğitiminiz ne olursa olsun başvurabilirsiniz.

Bu vize sadece Türkiye Cumhuriyeyi vatandaşları için geçerlidir. Mesela bilişim uzmanı bir Hindistanlı ya da doktor olan bir Çinli bu vizeden faydalanamaz. Benzer şekilde sahip olduğu sermaye ve iş fikri ne olursa olsun, diğer ülke vatandaşı girişimciler diğer vizelere başvurmak zorundadır ve o vizelerin şartları Ankara Anlaşması’na göre ağırdır.

Kuracağınız iş için göstereceğiniz sermayenin herhangi bir asgari limit şartı yoktur. Yani en az şu kadar sermayeniz olmalıdır denmez. Örneğin evde el işi ürünleri yapıp satacaksanız ve bu iş için 5000 sterlin sermaye yeterli ise bu kabul edilir. Size en az şu kadar sermayeniz olmak zorunda denmez. Benzer şekilde mesela bilişim danışmanlığı yapacaksanız ve size bu işi kurmanız için 10 bin sterlin yetiyor ise daha fazlasına sahip olmanız gerekmez, buna mecbur tutulmazsınız.

Hem siz hem de aileniz yani eşiniz ve çocuklarınız vize alır. Bu kişilere dependant vizesi yani sizin vizenize bağlı vize verilir. Bu büyük avantajdır zira İngiltere’ye giderken ailenizi de yanınızda götürebilirsiniz ve bunu Ankara Anlaşması ile yapma imkanına sahipsiniz.

Eşinize verilen vize ona çalışma izni sağlar. İster maaşlı bir işte çalışır ya da isterse o da sizin gibi kendi işini kurabilir. Bunun bir kısıtlaması yoktur. İngiltere’de çalışma izni almak oldukça zordur. Avrupa Birliği Ülkesi olmayan ülkelerin vatandaşları İngiltere’de çalışma izni almak için çok daha fazla çaba göstermeli ve birçok şartı sağlamalıdır. Ama eşiniz siz vize aldığınızda İngiltere vizesi almaya hak kazanır.

Kimler Başvurabilir?

İngiltere İş İnsanı yani Ankara Anlaşması Vizesi’ne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve İngiltere’de iş kurmak isteyen herkes başvurabilir.

Vize Başvurusunda Sunulması Gereken Belgeler

Genel Belgeler;

 • Geçerli ve güncel pasaport
 • İngiltere’ye ilk gittiğinizde -özellikle ilk 6 ay- sizin ve varsa ailenizin yaşamsal masraflarını karşılayabilecek finansal kaynak. Yani banka hesabınızda sizin kontrolünüzde olan ve kaynağını gösterebileceğiniz nakit para. Bunu ispatlamak amacı ile gitmeden önce harcamalarınızı karşılayabildiğinizi gösterir fatura ödemeleri, kira ödemeleri, aktif ve harcama yapılan banka hesap dökümleri ve benzer gider belgeleri

Kuracağınız İşle İlgili Belgeler;

 • Kuracağınız işi anlatan profosyonel iş planı
 • Ortaklarınız varsa ortaklık sözleşmeleriniz
 • İşinize dair sigorta belgeleri
 • İş için kullandığınız hesapların dökümleri
 • Yapacağınız işle ilgili aldığınız eğitim ve kursların belgeleri, ilgili diplomalar
 • Yapacağınız işle ilgili geçmiş iş tecrübeleriniz
 • Türkiye’de bu işle ilgili çalışıyorsanız müşterilerinize kestiğiniz örnek faturalar ve gelir belgeleri
 • Türkiye’de bu işle ilgili çalışıyorsanız ödediğiniz vergilere dair belgeler
 • Eğer ailenizden, bir yakınınızdan yardım alıyorsanız size bu yardımı bu işi İngiltere’de kurmanız için verdiğine dair imzalı belge
Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Özetle bu belgeler üç gruba ayrılır;

 • Sizin iş planınızı sunduğunuz işi yapabileceğinizi ispat etmeye yarayan belgeler
 • Eğer bu işi daha önce yaptıysanız bunu ispat edebilecek belgeler
 • Finansal durumunuzla ilgili belgeler

Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

Başvuru direk İngiltere Konsolosluğu’na yapılmaz. İngiltere vizeleri İngiltere Vize Ofisi ile anlaşmalı çalışan firma aracılığı ile yapılır. Türkiye’de TLScontact isimli firma üzerinden yapılır. Bu firmanın İstanbul ofisinden ya da bulunduğunuz ile en yakın şehirdeki ofisinden başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Anlaşması Vizesi başvuru merkezlerinin adreslerini bulabileceğiniz yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Başvuru önce internetten vize başvuru formu doldurarak yapılır. Sonrasında bu başvuruya ait belgeler TLScontact firmasından randevu alınarak firmaya teslim edilir. Bundan sonrasını TLScontact firması organize eder ve başvuru sahibini süreç boyunca e-posta ile bilgilendirir.

Burda dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri eğer sizinle birlikte gelen aile fertleriniz varsa onların her biri için internetten aynen kendiniz için yaptığınız gibi vize başvuru formu doldurmanız gerektiğidir. Örneğin 4 kişilik bir aile iseniz, kendiniz, eşiniz ve 2 çocuğunuz için de tek tek ayrı ayrı vize başvuru formu doldurmalısınız.

Başvuru Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Türkiye’den yapılan başvurular bir dönem 15 iş günü içerisinde sonuçlanıyordu ve bu gerçekten çok iyi bir süreydi. Fakat 2017 yılının ortalarına doğru başvuru cevap süreleri 2-3 ayı bulmaya başladı. İngiltere’den yapılan başvuruların cevap süresi 3-4 ay civarındadır.

Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız Türkiye’den başvuru yapmak daha doğru olacaktır zira İngiltere’ye gidip başvuru sürecinde ve sonuç beklerken masraf yapmak yerine Türkiye’de işinize ve hayatınıza devam ederek bekleyebilir ve masrafları minimumda tutabilirsiniz.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi başvurusundan sonraki sürecin nasıl olduğuna dair yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mülakat Var Mı?

Bu vize türünde mülakat yok. Yani İngiltere Vize Ofisi eğer iş planınızı mantıklı buldu ise ve sunduğunuz belgeler bunu destekleyici nitelikte ise size mülakat yapmadan vize verir. Fakat bazı durumlarda vize memurları sizinle mülakat yapıp yapacağınız işle, iş planınızla ve sizinle ilgili detaylı sorular sorabilir. Bu durumda başvurudan sonra bilgilendirilir ve mülakata davet edilirsiniz. Mülakat sonucunda vize başvurunuzun sonucu belli olur. Mülakat olan durumlarda vize başvuru sonucu birkaç hafta daha uzar.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi mülakatı hakkındaki detaylı yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu Vizede Aile Bireylerinin Durumu Ne Olacak?

İngiltere İşinsanı Vizesi ile ailenizi de yanınızda götürebilir ve onlara da oturum izni alabilirsiniz. Eşinize ve 21 yaşından küçük çocuklarınıza size bağlı (dependant) vize almanız mümkündür. Bu durumda eşiniz otomatik olarak çalışma iznine de sahip olur.

Burda dikkat edilmesi gereken konu, internetten vize başvurusu yaparken sizinle bağlı vizeye (dependant) başvuracak her bir aile bireyi için de vize başvuru formunu doldurmanız gerektiğidir. Örneğin 4 kişilik bir aile isen, kendiniz, eşiniz ve 2 çocuğunuz için de tek tek ayrı ayrı vize başvuru formu doldurmalısınız.

Vize Uzatma Şartları Nelerdir?

İlk yılın sonunda var olan ilk vize bitmeden uzatma başvurusu yapmanız gerekir. Uzatma başvurusu sonucunda vizeniz 1 ila 3 yıl uzatılır.

Vize uzatma başvurusu İngiltere’de iken yapılır ve pasaportunuz başvuru sonuçlanana kadar Vize Ofisi’nde kalır. Başvurunun sonuçlanması 2-6 ay sürebilmektedir ve bu sürede İngiltere dışına çıkamazsınız. Ankara Anlaşması Vizesi ile İngiltere’ye gidip yerleşenlerin en çok şikayet ettiği konuların başında bu vize uzatma süresinin uzunluğu ve o sırada ülke dışına çıkamıyor olmaktır.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Suç Oranı ve Yaşanabilir Şehirler

1 yıl İngiltere’de kaldınız ve sonrasında 3 yıl uzatma alıp 3 yıl daha kaldınız. Bu durumda bu vizenin size sağladığı süre toplamda 4 yıl olmaktadır.

İngiltere’de 5 yıl aralıksız yaşayan ve çalışan herkes sınırsız oturum iznine (ILR) başvurabilir. Bu sadece Ankara Anlaşması Vizesi sahipleri için değil, diğer vize sahibi olup ta 5 yılı dolduran herkes için geçerli bir imkandır.

Ankara Anlaşması Vizesi sahibi olarak siz de sınırsız oturum iznine başvurabilirsiniz. Sınırsız oturum izni alan bir kişi İngiltere’de istediği kadar yaşayabilir ve çalışabilir.

Vatandaş olmadan önceki en kapsamlı ve en özgür imkan sınırsız oturuma sahip olmaktır. Sınırsız oturum aldıktan sonra ister kendi işinizi yapmaya devam edebilir isterseniz de maaşlı bir işte çalışabilirsiniz. Ticaret yapma zorunluluğu yani kendi işinizi yapma zorunluluğunuz ortadan kalkar. Bir şirketin kadrolu çalışanı da olabilme yolu açılır.

Vatandaşlık Mümkün Mü?

İngilter’de 5 yıl aralıksız yaşayan ve çalışan herkes vatandaşlık başvurusu yapma imkanına sahiptir. Bu sadece Ankara Anlaşması vizesi ile gidenler için değil, yasal bir vize ile İngiltere’de bulunan herkes için geçerlidir. 5 yılın sonunda sınırsız oturum iznine başvurabilirsiniz. Sonrasında 1 yıl daha İngiltere’de yaşayıp  vatandaşlığa başvurabilirsiniz. Vatandaşlık aldığınızda İngiliz pasaportu verilir ve İngiliz vatandaşı olup İngiltere vatandaşları ile eşit haklara sahip olursunuz.

Bu Vize ile Maaşlı Bir İşte Çalışmak Mümkün Mü?

Ankara Anlaşması Vizesi ile maaşlı bir işte çalışamazsınız. İşinsanı olarak şahıs firması, limited şirket ya da eğer işin büyükse diğer şirket kurma seçeneklerinden birini seçip kendi işinizi kurmak zorundasınız. Müşterilerinize fatura kesip gelir elde etmelisiniz.

Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gidip maaşlı çalışan gibi bir şirkette mesaili çalışan birçok kişi mevcut. Fakat bunların hepsi kontrat bazlı çalışan insanlardır. Normal mesai yapıyorlardır ve işe ofisteki diğer bordrolu çalışanlar gibi gidip gelirler. Fakat maaş almazlar. Bordrolu çalışanların sahip olduğu hak ve imkanlar bu kişilere uygulanmaz. Kontratları bitince de şirketten ayrılırlar. Kontratları çerçevesinde şirkete fatura kesip gelir elde ederler.

Ankara Anlaşması Vizesi’nde dikkat edilmesi gereken hususlardan biri budur. Bu vize işinsanı olmayı hedefleyen kişiler için tasarlanmıştır. Vize başvurunuzda eğer orda gizli işçi (disguised employee) diye tabir edilen bir mantıkla çalışacağınız izlenimi ortaya çıkarsa vize başvurunuz reddedilir.

Bunun yanında, ilk yılın sonunda eğer birden fazla müşteriye fatura kesmeyip sadece bir şirket için sanki o şirketin bordrolu elemanı gibi çalışmış olup tek bir fatura kesmiş olursanız vize uzatma başvurunuz reddedilebilir ya da 3 yıl uzatma yerine 1 ya da 2 yıl uzatma verip sonraki uzatma başvurularınızda bu durum tekrar denetlenip gözden geçirilebilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi muhtemel red nedenleri ile ilgili yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Özet

Resmi adı ile İngiltere İş İnsanı Vizesi, genelde bilinen ismi ile Ankara Anlaşması Vizesi başka hiçbir vizede olmayan avantajlar sunar. Bu vize doğru bir iş planı ile başvurulduğunda alınması zor olmayan bir vizedir. Avantajlarını şu şekilde sayabilirim;

 • Ücret ödemeden başvruma imkanı
 • Bir kere red alındığında yeni veya farklı bir iş planı ile yeniden başvurma imkanı
 • Sizinle birlikte İngiltere’ye gelecek -dependant- yani size bağlı eşinizin oturum ve çalışma izni alma imkanı
 • Çocuklarınızın size bağlı vize alma imkanı ve İngiltere’de ücretsiz eğitim alma olanağı
 • Sizin ve ailenizin İngiltere’de ücretsiz sağlık hizmeti alma imkanı
 • 1 yılın sonunda 3 yıl uzatma, 5 yıl sonunda sınırsız oturum ve sonrasında yıldan sonra vatandaşlık fırsatı
 • Hiçbir eğitim şartı koşulmaması ve herhangi bir puanlama uygulaması olmaması
 • Herhangi bir iş kolunda faaliyet gösteren işinsanı olma imkanı, her dalda iş yapabilme olanağı
Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum