İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Ret Nedenleri

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi için yapılacak başvurunun süreci üç farklı şekilde olacaktır.

  1. Başvuru direkt kabul edilebilir
  2. Başvuru sahibi mülakata çağırabilir ve akabinde onay / ret alabilir
  3. Başvuru direkt reddedilebilir

Başvuru sürecini ve dikkat edilmesi gereken konuları bloğumda İngiltere kategorisindeki yazılarımda anlatıyorum. Bu kategorideki yazılar birçok konuda size rehberlik edecek nitelikte. Yazılarımda anlattığım süreçler ve dikkat edilmesi gereken konular benim bizzat tecrübe ederek elde ettiğim bilgiler. Dolayısıyla yazılarda geçenler ilk elden bilgiler. Bunları iyi okur ve başvurunuzu bunlara göre şekillendirirseniz vize başvurunuzda red alma ihtimaliniz azalır. Sorunsuz bir vize başvuru süreci yaşarsınız.

Hayatta kabul edilmek kadar reddedilmek te var. Vize başvurusu da aynı şekilde. Bazen elinizden gelen herşeyi yaparsınız ve doğru adımları atarsınız fakat ufak bir detayı unutursunuz ve vize başvurunuz reddedilir. Bu durumda yapmanız gereken şey moral bozmamak ve motivasyonunuzu düşürmemek olacaktır.

Kendinize bir-iki hafta süre verip kafanızı toparlamak ve vize başvurunuzun reddedilmesini kabul edip bunun nedenlerini anlamaya çalışmak faydalı bir yaklaşım olur. Bu sayede eksiklerinizi görüp yeni bir başvuru yapabilirsiniz.

Bunu yaparken kendi başvurunuzu vize başvurusu kabul edilen tanıdıklarınızla kıyaslamayın. Hem her başvuru kendine özel ve ayrıdır hem de her başvuruyu farklı vize memurları inceleyebilir. Bu durumda falanca kabul aldı ben neden red aldım demek moralinizi bozmaktan başka bir işe yaramaz.

Peki vize başvurunuzun reddedilmesine yol açabilecek şeyler nelerdir? Bu yazımda bunlara değineceğim.

Yapacağınız İş İçin Gösterdiğiniz Sermaye Yetersiz Ya da Gereğinden Fazla

Her insanın bir ülkede ve bulunduğu şehirde yaşamını sürdürmesi belli masraflar gerektirir. Bu kişinin sürdürdüğü yaşam standardına göre değişse de temel masraflar ve temel giderler aynıdır. Bu konuda detaylı bilgiler içeren İngiltere’de yaşam masraflarınızı nasıl hesaplayacağınızı anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yapacağınız iş için göstereceğiniz sermaye ile size İngiltere’de en az altı ay yetecek para farklı şeylerdir. İngiltere vize ofisi birinde sahip olduğunuz sermayenin o iş için yeterli olup olmadığına bakarken diğerinde kendi işinizi kurup bu işi yaparken en az altı ay geçinebilecek paranız olup olmadığına bakar.

Kişisel masraflar kişiden kişiye değişir fakat orta sınıfta yer alan birinin kişisel masrafları üç aşağı beş yukarı aynıdır. Bu yüzden yazılarımda anlattığım İngiltere’de yaşam masrafları konuları hemen herkes için aynıdır. Bu rakamları esas alarak altı aylık kişisel harcama bütçenizi yapabilirsiniz Bu hazırlığı yapmak öncelikler arasında.

İkincisi ise yapacağınız iş için gereken sermaye. Eğer yapacağınız iş üretim içeren bir iş değilse çok fazla ekipman masrafınız olmaz. Yani yazılım, grafik tasarım, çeviri, danışmanlık, müzik eğitimi, spor hocalığı, vs. gibi hizmetler içeren bir iş yapacaksanız işe dair sermayenin bilgisayar, web sitesi, cep telefonu hattı, kartvizit, internet reklamı, yol parası, etkinliklere katılım ücretleri ve benzeri kalemlerin toplamını karşılar bir miktarda olması yeterli olur.

Burda rakamları somutlaştırırsam 6 ay size 10 bin sterlin gibi bir para yaşam masrafları için yeterli olur. 5 bin sterlini de yukarda bahsettiğim gibi hizmet sektöründe bir işin sermayesi için hazırlarsınız. Toplamda 15 bin sterlin ile hem altı aylık yaşam masrafları hem de hizmet sektöründe iş kurmak ve yürütmek için gereken sermayeyi hazırlamış olursunuz. Bu rakam vize başvurunuza -eğer dosyadaki diğer şeyler uygunsa- onay almaya yeterlidir.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Brexit'in İngiltere'de Yaşamak İsteyenlere Etkileri

Ayrıca İngiltere’de enflasyon çok yüksek ve çok değişken olmadığı için bu rakam zaman içerisinde pek değişmez zira fiyatlar genelde pek fazla değişmez.

Bu parayı hazır ettikten sonra yapacağınız işin detaylarını ve nasıl gelir elde edeceğinizi bir iş planı ile anlatmalısınız. Vize memurları iş planınızdaki bu rakamları dikkatli incelerler ve eğer sizi mülakata çağırırlarsa bunları sorabilirler. Bunlara net cevap verebilir olmanız gerekir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi için gereken iş planının nasıl hazırlanacağına dair yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Sermaye ve yaşam masrafları için ayırdığınız para çok fazla da olmamalı. Özellikle sermaye bu iş için bu kadar para çok fazla dedirtmemelidir. Bu anormallik dikkatlerden kaçmaz ve iş yapmaktan çok bir an önce vize almak için çok para gösterdiğiniz izlenimi oluşturur.

Sermayenin Kaynağının Net ve Belgelenebilir Olmaması

Yukarda ve yaşam masrafları ile ilgili diğer yazılarımda ne kadar paraya ihtiyacınız olacağını anlattım. Bu parayı kendiniz biriktirdiyseniz ve para kendi hesabınızda ise bu hesabın son altı aylık dökümlerini vize dosyanıza koymalısınız. Bu hesap çok karmaşık olmamalı ama çok yeni de olmamalıdır. Mesela 1 aylık bir hesap ile başvuru yaparsanız bu işe yaramaz, vizeniz reddedilebilir. Para uzun zamandır sizin kontrolünüzde olmalı ve bunu belgeleyebilmelisiniz. Genelde uzun süredir kullandığınız bir hesap yeterli olur.

Para size ait değil de arabanızı ya da evinizi satarak elde ettiyseniz bu satış üç-dört ay önceden yapılmış olmalı, mümkünse altı ay önceden yapılmış olmalı ve para sizin hesabınıza geçip o hesapta sizin kontrolünüzde kalmalıdır. Mümkünse bu tür satışlardan elde ettiğiniz paraya dokunmayın.

Eğer bir aile ferdiniz size iş kurmanız için para verdi ise ve siz vize dosyanızda bunu aile fertlerimden biri bana sponsor oldu diye belirttiyseniz benzer şekilde bu paranın transferi yine üç-dört ve mümkünse altı ay önceden yapılmalı ve yine paraya dokunmamalısınız.

Eğer bir aile ferdinizden para aldıysanız bu parayı size İngiltere’de iş kurmanız için verdiğine dair yazılı ve o kişi tarafından imzalı bir belge sunmalısınız. Bu belge ile birlikte size bu parayı veren yani bir nevi sponsor olan kişinin kimlik, adres, telefon bilgileri ve size yakınlık derecesi de belirtilmelidir. Aksi takdirde sadece “falanca akrabamdan aldım” demek yeterli olmaz ve vize başvurunuzun reddedilmesine neden olur.

Sahip olduğunuz paranın sizin kontrolünüzde ve tamamen size ait olması ile anlatmaya çalıştığım şey ise örneğin geçici olarak birinden borç almanız ve bunu göstermeniz vize memurunun dikkatinden kaçmaz ve başvurunuzu reddeder. Bir de para size ait ve siz kendiniz biriktirmiş olsanız bile eğer paranın kaynağı belli değilse başvurunuz yine reddedilir.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Konaklama Seçenekleri ve Kalacak Yer Bulma

Kaynağını belirtmek bir yerde maaşlı çalışarak biriktirdiyseniz maaşınızın yattığı hesap hareketleri ve maaş bordrolarını sunmak, eğer parayı ticaret yaparak kazandıysanız bu gelirlerin faturalarını sunmak, ya da miras, aileden alınan para, vs. hangi yasal yoldan elde etti iseniz ona ait belgeler sunmaktır. Bu belgeler çok eski ise işe yaramaz, güncel olmalıdır. Eğer belge eski ise o belge ile elde ettiğiniz para hesabınızda hala duruyor olmalı, o hesap size ait olmalı ve tamamen sizin kontrolünüzde olmalıdır.

Normalden Fazla Gelir Elde Edebileceğini İddia Eden Bir Gelir Planı

Birçok insan bu hataya düşer. İnternetten bulduğu iş planlarındaki rakamları Excel’de değiştirir ve bu rakamlara pek dikkat etmez. Yapacağınız işle ilgili İngiltere’deki piyasayı bilmiyorsanız mutlaka araştırmalısınız ve hem fiyatları, hem kar marjlarını, hem de giderlerizi iyi anlamalısınız. Bu durumda sağlıklı bir gelir, gider ve kâr planı sunabilirsiniz.

Bir de yabancı bir ülkede iş yapıyorsunuz. Hesabınız tam olsa bile elde edeceğiniz geliri biraz düşük tutmanızda fayda var. Eğer bir takım aksiliklerden dolayı hedeflediğiniz ve iş planınızda yer verdiğiniz geliri elde edemeyebilirisiniz. İlk yıl için mütevazi bir gelir planı sunmak akıllıca olur.

Özetle elde edebileceğinizi öngördüğünüz geliri mümkün olduğunca gerçekçi tutmaya çalışın.

İş Planınızın Yetersiz Olması

Vize başvurunuzu kuvvetli kılan en büyük unsur şüphesiz iyi düzenlenmiş bir iş planıdır. Çok paraya sahip olsanız bile kendi içinde tutarlı, düzenli, formatı anlaşılabilir ve düzgün hazırlanmış bir iş planı ile başvurmalısınız. Aksi takdirde sadece sahip olduğunuz para vize almanıza yeterli olmaz.

İş planı rakamlar içermeli ve bu rakamlara nasıl ulaşacağınızı anlaşılır bir perspektifle sunmalıdır.

İş planı hazırlamak zor iştir. Özenli çalışma gerektirir. Eğer iş planınızı kendiniz hazırlayacaksanız iyi bir hazırlık yapmalısınız. Kendiniz hazırlamayıp danışmanlık alacaksanız danışmanlık alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

İş planınızı kendiniz de hazırlasanız bir danışmana da hazırlatsanız size verilen planı mutlaka birkaç kez okuyun ve üzerinde çalışın. Hem yapacağınız işe faydası olur hem de olur da mülakata çağrılırsanız sorulabilecek sorulara cevap vermekte zorlanmazsınız. İş planınıza hakim olmak önemlidir.

Yapacağınız İşle İlgili Bilginiz ve Tecrübeniz Yetersiz

İş bilenin kılıç kuşananın derler, doğrudur. Yapmayı vaat ettiğiniz işi bilmelisiniz. Elbette bazen bazı işleri sıfırdan öğrenirsiniz fakat İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’nde buna pek sıcak bakmazlar. Eğer daha önce o işi hiç yapmadıysanız en azından eğitimini almış olmanız gerekir. Mesela grafik tasarım ile ilgili bir eğitiminiz varsa İngiltere’de grafik tasarım işi yapabilirsiniz, illa tecrübeniz olması gerekmez. Ama hem eğitim hem de tecrübeniz yoksa vize başvurunuz reddedilir. Ya eğitim, ya tecrübe ve mümkünse ikisi birden olmalı ve bunları belgeleyebilir durumda olmalısınız.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Ankara Anlaşması ile İngiltere'de Hangi İşleri Yapabilirim?

Eğitim diploma, serfitika, katılım belgesi vs. ile belgelenir.

Peki iş tecrübesini ya da ticaret tecrübeni nasıl belgelersiniz? Sigorta primi ödeme kayıtları, o işi yaparken kestiğiniz faturalar ve müşteri referans mektupları işe yarar. En temel belgeler kestiğiniz faturalar, ödediğiniz vergiler ve sigorta prim ödemeliridir.

İngilizce Bilmiyorsunuz Ya da İngilizceniz Bu İş İçin Yeterli Değil

İngiltere’de iş yapacaksanız en azından mesleğinizi yapacak kadar ve temel iletişim kuracak kadar İngilizce bilmelisiniz. Okuduğunuz okullarda dil eğimi aldıysanız bunu belirtir ve okulun dil eğitimi verdiğini belgelersiniz. Eğer dil eğitimini kurs, yurtdışında dil okulu, özel hoca vs. ile aldıysanız bunları da belgelerle ispat etmelisiniz. Kendiniz çalışarak öğrendiyseniz IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlara girip İngilizce bilginizi ölçmeli ve belgelemelisiniz.

Olur da mülakata çağrılırsanız illa kendiniz İngilizce konuşmanız gerekmez, tercüman yardımı alabilirsiniz. Ama yapacağınız iş İngilizce’ye direk bağlı bir iş ise tercüman kullanmanız negatif etki yaratabilir. Bunu göz önünde bulundurmanız iyi olur.

İngilizce öğrenmeye dair yazdığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsin.

Vizeleri Birbirine Karıştırmışsınız

Eğer çok gezen biriyseniz ya da İngiltere’ye çok gelip gittiyseniz defalarca vize almışsınızdır. Hayatta bazen herşey dosdoğru gitmez ve bazen bazı şeylere yetişemezsiniz. Mesela bir takım aksiliklerden dolayı vize tarihini geçirdiğiniz durumlar olabilir. Hasta olabilirsiniz, unutabilirsiniz, pasaportunuz kaybolabilir, başınıza birşey gelmiş olabilir.

Bu durumda vize memuru geçmişte olan bu vize tarihi geçirme meselesini dikkat alır ve vize başvurunuzu reddedebilir. Vize tarihlerini geçirmemeye her zaman dikkat edin ve eğer böyle birşey oldu ise bunu açıklamaya ve bu açıklamayı belgelerle kanıtlamaya hazır olun.

Ayrıca bir vizeye başvurmuşken pasaportunuzu geri isteyip turist vizesine ya da başka bir vizeye başvurmayın. Sonradan İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurursanız bunlar dikkat çeker ve iş yapmaktan çok vize alıp ülkede bir şekilde kalmanın yollarını aradığınız düşünülür ve vize başvurun reddedilebilir.

Özet

Hem bu vizenin hem de her türlü vizenin red edilme nedenleri çeşitlilik arzeder. Ben size muhtemeler red nedenlerini anlatmaya çalıştım.

İş planınızın tutarlı ve düzenli hazırlanmış olması iyi olur. İş planınızda verdiğiniz rakamların doğru, tutarlı ve anlaşılabilir olması gerekir.

Banka hesaplarınız karmaşık olmamalı ve verdiğiniz banka hesap dökümleri güncel olmalıdır.Verdiğiniz diğer belgeler de güncel olmalıdır.

Yapacağınız işe hakim olun, en azından eğitiminiz ya da o alanda biraz tecrübeniz olsun, ya da ikisi birden olursa daha etkili bir başvuru olur.

Başvuruyu iletmeden önce empati yapıp, mülakata çağrılma ihtimalinizi göz önünde bulundurarak kendinizi vize memurunun yerine koymaya çalışın ve size sorabileceği sorları düşünün. Bu sorulara verebileceğiniz muhtemel cevapları hazırlayın. Bu sizin mülakata çağrılırsanız zihinsel olarak buna hazır olmanızı sağlar.

Bunların hepsinin yanında hem kendinize karşı hem de İngiltere vize ofisine karşı dürüst olun. Dürüstlük her zaman eninde sonunda kazanan ve dünyanın her yerinde geçer bir akçedir.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum