İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurudan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvurdunuz ve heyecanlı süreç başladı. Zaman bir türlü geçmek bilmez ve vize başvurum onaylanacak mı onaylanmayacak mı sorusu kafaları kurcalar durur. Heyecanlı, bazen zor fakat tatlı bir bekleyiştir zira İngiltere’ye yerleşip yerleşmeyeceğinize dair alacağınız bir haberdir ve önemlidir.

Peki başvuru sonrası süreç nasıldır?

Vize başvurusuna verilen cevapların süresi zaman zaman değişiyor. Eskiden bu süre 2-3 hafta idi. 2017 yılının ortalarında bu süre 2-3 aya çıktı.

Başvuruyu nereye ve nasıl yapacağınızı bu yazımda anlatıyorum. Başvuru yaptıktan sonra TLS Contact adresinden bir hesap oluşturmuş olmanız gerekiyor. Bu hesap ile başvurunun durumunu adım adım takip edeceksiniz. Başvuru adımlarına dair örnek bir ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz. Burdaki adımlardan bahsedeyim.

Başarılı olarak tamamlanan adımlar yeşil renkte onaylanmış tık işareti yani OK işareti ile işaretlenir. Başvurunun durumu ile ilgili diğer adımlar yani henüz tamamlanmamış adımlar kırmızı renkte gösterilir. Burda sizin yapacağınız herhangi bir işlem bulunmaz. Bu adımlar İngiltere vize ofisinin kontrolündedir ve vize başvurunda durum neyse onu göstermeye yarar.

Bu sistem genelde doğru çalışır fakat bazen nadir de olsa aksadığı olur. Onun için burda bir gecikme ya da yanlışlık görürseniz paniklemenize gerek yok. Sabırlı olmalı ve size gelecek epostaları, bu konudaki telefonları ve adresinize gelebilecek resmi evrakları sıkı takip etmelisiniz.

 

Vize değerlendirme süreci başvuru merkezine vize dosyanızı iletip başvuru merkezinde biyometrik parmak izi ve fotoğraf verdikten sonra başlar.

İlgili işlem süresi kapsamında alınan başvuru öncelikle başvuru merkezinde kayda alınır. Vize dosyanız bu konuda karar verme yetkisine sahip olan UK Visas and Immigration (UKVI) kurumunun İngiltere’deki ofisine gönderilir.

Ekran görüntüsündeki ilk iki başlıkta bu aşamaları görüyorsunuz. Daha sonra transfer edilen başvuru İngiltere Vize Ofisi tarafından alındığında üçüncü aşama olan “Received by UKVI” tamamlanmış demektir. UKVI yani İngiltere Vize Ofisi başvurunuzu inceledikten sonra bir karar verecek ve akabinde tekrar başvuru merkezine pasaportunu ve gerekli ise iade edilmesi gereken belgelerini geri gönderecektir. Burda iade edilmesi gereken belgeler sizin başvuru sırasında orjinallerini verdikleriniz ve başvuru formunda “geri istiyorum” diye belirttiğiniz belgelerdir. Bu belgelerin listesini yapmayı ve bunları geri istemeyi unutmayın.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Londra'da Metroda O Kalabalığa Rağmen Neden Kavga Çıkmaz?

Sonraki adımlar sırasıyla “Decision Made” ve “Ready for Collection” adımlarıdır. Son olarak da pasaportunuzu teslim aldığınızda “Passport Returned” yeşil olarak işaretlenecek ve başvurunuzun değerlendirme süreci böylece tamamlanmış olacaktır.

Başvuruya cevap süresi yukarda da belirttiğim gibi zaman zaman değişiyor. Bu değişimde İngiltere Vize Ofisi’nin iş yoğunluğu ve diğer faktörler söz konusu.

TLSContact şirketine ya da İngiltere Vize Ofisi’ne eposta göndermek, telefon açmak ya da yazılı başvuruda bulunmak süreyi kısaltmaz. Normal süre neyse o işler. Fakat olur da cevap süresi normalin çok üstünde anormal bir süre alırsa bu durumda İngiltere Vize Ofisi’ne eposta ve yazılı olarak başvurabilirsiniz.

Başvurudan sonra ortaya çıkabilecek üç potansiyel sonuç mevcuttur. Bunlardan ilki başvurunuzun direkt olarak kabul edilmesi, ikincisi başvurunuz ve sizin hakkınızda detaylı bilgi gerektiğinden mülakata çağrılmanız ya da başvurunuzun direkt olarak reddedilmesidir.

Vize mülakatı ile ilgili detaylı bilgi verdiğim yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum