İngiltere Vizesi Kabul Şansımı Artırmak İçin Evimi/Arabamı Satmalı Mıyım?

Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvuran herkesin iş planında ve vize başvurusunda ne kadar paraya sahip olduğunu ve bu paranın kaynağını belirtmesi ve belgelerle ispatlaması gerekir.

Eğer Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvuracaksanız ilk planlamanız gereken şey bu iş için ayıracağınız para ve bu paranın kaynağına delalet edecek belgeleri hazırlamak olmalı.

Vize başvurusunda bu konu iki nedenden dolayı önemlidir. Birincisi, yapacağınız iş için yeterli sermayeye sahip olup olmadığınız. İkincisi ise, eğer vize alır da İngiltere’ye giderseniz, gittiğinizde en az altı ay geçinecek kadar paranızın olmasıdır.

Bu durumda kişiler evini ya da arabasını satmayı düşünür ve bir kısmı ev ve arabasını satıp parayı bankaya yatırır ve başvurusunu öyle yapar. Bu her ne kadar kolay bir kararmış gibi görünse de Ankara Anlaşması Vizesi’nin doğası gereği zor bir karardır ve dikkatli alınması gerekir. Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye gidenler kendi işini kurmak amaçlı gider. Bunların bir kısmı kendi işini kurarken bir kısmı da -özellikle IT uzmanları- kendine ait şirket kurup sözleşmeli (contractor) olarak çalışır.

Burda mesele, İngiltere’ye gittiğinde işlerin planlandığı gibi gidip gitmeyeceğidir. Eğer iş planında ve kafanızda kurguladığınız şeyleri gerçekleştiremezseniz İngiltere’de cepten yersiniz. Bu durumda İngiltere gibi pahalı ve parası bizimkinden dört-beş kat daha değerli bir ülkede oldukça masraflı bir ilk yıl geçirirsiniz.

Onun için çoğu insan evimi ve arabamı satmayayım, onun yerine tapu ve araç ruhsatını Ankara Anlaşması belgelerinde sunayım ve vize çıkarsa -bunların satışını yapacağım ve mali kaynağım bu satışlardan gelecek para- şeklinde belirteyim diye düşünür ve başvuruyu bu şekilde yapar.

Ama vize memurları buna inanmazlar. Vizeniz çıkınca bunların satışını yapacağınızın bir garantisi yok diyerek vizenizi reddederler.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Görgü Kuralları

Burda temel soru başvurunu inceleyen vize memurunun finansal kaynaklarınızın yeterliliğine ikna olup olmayacağıdır. Eğer vize başvusurunda gösterdiğiniz sahip olduğunuz nakit para iş kurmak için gereken sermayenize ve ilk 6 ay geçinmenize yetecek miktarda değilse bu durumda vize memuru ev ve araba sahibi olmanıza bakmaksızın başvurunuzu reddeder.

Buna gerekçe olarak ta -maddi imkanların yetersiz- der. Evinizi ve arabanızı satacağınızı belirtmeniz yeterli olmayabilir zira vize memuru -Evinizi ve arabanızı satma ihtimaliniz var ama bunun bir garantisi yok. Vizeyi aldıktan sonra bundan vazgeçebilirsiniz- şeklinde bir gerekçe sunabilir ve vize başvurunuzu reddedebilir.

Bu durumda yapılması gerekenler iki seçenek olarak ortaya çıkar;

  1. Ya ev araba satışından gelebilecek para dışında yeterli miktarda para ile başvuru yapmalısınız. Bu durumda, bu parayla birlikte ayrıca ev ve arabanızı belgelemeniz vize başvurunuzu kuvvetlendirir. Ama bunların dışında mutlaka yeterli paranız olmalıdır
  2. Ya da evinizi veya arabanızı ya da ikisini de satıp parayı bankaya yatırıp parayı ev ve araba satışlarından elde ettiğinize dair belgeleri (ev-araba satış sözleşmesi) ve banka dekontlarını vize başvurunda sunmanız gerekir. Bunun nedeni İngiltere vize ofisinin bankada gösterdiğiniz paranın kaynağını mutlaka bilmek istemesidir. Kaynağı belli olmayan bir para, miktarı ne olursa olsun vize başvurunuzun reddedilmesine yol açar

Burda karar verirken arabanızı sattığınızda bu miktar sermaye ve 6 ay geçinmenize yetecek ise ilk olarak arabanızı satabilirsiniz. Yetmeyecek ise evinizi de satabilirsiniz. Fakat eğer evinizi satmaya karar verirseniz mutlaka ama mutlaka İngiltere’ye gittiğinizde işlerin ters gidebileceğini ve iş planınızdaki hedeflerinizi gerçekleştiremeyebileceğinizi de hesaba katmalısınız. Bu durumda eğer Türkiye’ye geri dönecek olursanız hem benzer bir evi aynı fiyata alamayabilirsiniz hem de paranızın bir kısmını İngiltere’de harcamış olacağınız için bu para ev almanıza yetmeyebilir bile.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de NINo - National Insurance Number Nasıl Alınır?

Evinizi satmaktan vazgeçerseniz önünüzdeki en mantıklı seçenek Türkiye’de bir süre daha çalışıp para biriktirmek ve Ankara Anlaşması vizesine yeterli miktarda birikime sahip olunca başvurmaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum