İngiltere Vizesinin Gizli İşçi Olma İhtimali İle Reddedilme Riski

Başlıkta belirtilen gizli işçi ve gizli işçilik terimleri yani disguised employement İngiltere vize memurlarının başvuru ve uzatma taleplerini reddederken sıklıkla kullandıkları bir nedendir.

Terim olarak sadece bir şirkette çalışarak, yapılan işin, o işten gelen kazancın ve o işle ilgili diğer tüm unsurların gizlenerek, otoritelere, özellikle vergi kurumlarına herhangi bir şekilde belirtilmemesi anlamına gelmektedir.

Burda detay bir nokta var. Gizli işçilik kavramı sadece Ankara Anlaşması Vizesi sahibi kişiler için var olan bir kavram değil. Bu İngiltere’de kendi vatandaşları dahil herkes için geçerli bir kavram.

Gizli işçi ile tanımlanan şey kendi işine sahip ya da bir yerde çalışan birinin asıl faaliyetinin tamamını, bir kısmını ya da bu faaliyetin kapsamı ve niteliğini şu veya bu amaçla gizlemesidir. Bu gizleme amacı genelde daha az vergi ödeme motivasyonludur.

İngiltere bu tür şeylere tevessül edilmesine müsamaha göstermez ve bunlara başvurup gizli işçi durumuna düşenleri cezalandırır.

Burda gizli işçi ile anlattığım şey kaçak işçi kavramı ile karıştırılmamalıdır. Kaçak işçi hiçbir kaydı olmayan çalışana verilen addır. Gizli işçi ise kaydı olan fakat bu kaydı maksatlı olarak farklı şekillere büründürülen çalışanlara verilen addır.

Bu meselenin Ankara Anlaşması Vizesi’ne de bir takım etkileri vardır. Ankara Anlaşması Vizesi bir girişimci vizesi olduğu için bu vize ile İngiltere’ye gelenlerin bir yerde çalışmak değil de kendi işlerini yapması beklenir. Bu durum teoride böyledir fakat birçok kişi permanent yani diğer bordrolu çalışanlar gibi çalışır. Bu durum bu kişilerin seçiminden çok bu vizenin bu konuda tam net bir ayrım içermemesinden kaynaklanır.

Burayı açayım. Örneğin bir yazılımcı bu vize ile gelip iki yıllık bir kontrat imzalayıp bir projede iki yıl boyunca yazılım hizmeti verebilir ve bu hizmeti verirken fatura keser ve ücretini o şekilde tahsil eder.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Şirket Kurduğunuzda Hangi Sigortaları Yaptırmak Zorundasınız?

Bir vize memuru bu duruma baktığında bu kişiye “Siz aslında o şirketin çalışanı gibisiniz. O şirketin permanent yani bordrolu çalışanları gibi işe gidip-geliyor ve onlarla aynı işi yapıyorsunuz. Bu durumda gizli işçi (disguised employee) kategorisine giriyorsunuz” diyebilir. Fakat bazı işler doğası gereği bir-iki aylık kontratlarla yürütülemez. Yazılım gibi uzmanlık, odaklanma ve uzun süre emek gerektiren işler bir çalışanın şirkette uzun süre kalmasını gerektirebilir.

Bu tür kontratlara rolling contract ismi verilir. Bunun anlamı üç-altı-oniki ay gibi peryotlarla uzatılan bir sözleşme ile bir şirkete iş yapmak, fatura kesmek ve ücreti tahsil etmektir.

Kendi şirketi olan herkes bir-iki ya da üç aylık kontratlarla çalışmaz. Daha uzun süreli kontratlar imzalar ve çalışır. Ankara Anlaşması’nın en çok kafa karıştıran ve vize başvurusunda red almaya yol açan kısımlarından biri gizli işçi (disguised employee) olacak gibi görünmektir.

Gizli İşçi (Disguised Employee) Olarak Görünmeden Nasıl Vize Alınır?

Gizli işçi (disguised employee) durumuna düşmemek ve vizenizin reddedilmemesi için iş planı ve vize başvurusunun herhangi bir yerinde şu ifadeler ve bunların benzerlerinden kaçınmak gerekir:

  • Çalışacağım
  • Şu şirkette çalışacağım
  • Şu şirket beni işe alacak
  • Şu şirketle bir-iki yıl sözleşme imzalayacağım
  • Beni işe alabilecek şirketler var
  • Benim işe girebileceğim şirketler şu kategoride
  • Şu şirket bana iş teklif etti
  • Bir yere girip orda çalışacağım

Burda anlatmak istediğim bir şekilde uzun süre sadece bir şirkete iş yapacak izlenimi vermemek gerektiği. Bunu yapmadan farklı müşterilere sözleşmeli (contractor) olarak kısa sürelerle -mümkünse üç ayı geçmeyecek- hizmet vereceğini belirtmek daha akıllıca olur. Bu hizmeti kendinize ait şirket ile vereceğinizi belirtmek gerekir.

Diğer dikkat edilmesi gereken önemli bir konu ise potansiyel müşteri mektubu alırken bu mektupların seni işe alma potansiyeli olabilecek şirketlerden değil de size kısa kontratlar halinde iş yaptıracak şirketlerden olduğu izlenimini vermek. Yani bu şirketlerin size sadece kısa süreli işler verip sizin şirketiniz üzerinden sizden hizmet alacağı algısını oluşturmak en doğrusudur.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'ye Gelip İş Bulamayanlara Tavsiyeler

Bunlara dikkat etmeyip benim alanım İngiltere’de çok aranan bir alan, bir sürü yerde çalışabilirim izlenimi verirseniz vizeniz reddedilebilir.

İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi’ne başvururken Gizli işçi (disguised employee) durumuna düşme riskine dikkat etmekte ve bu yazıda anlatmaya çalıştığım tedbirleri almakta fayda var.

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum