İngiltere’de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

İngiltere’de banka hesabı açtırmak zor iştir. Adeta insanın sabrını denemek için yapılmış bir şakaya benzer.

Bir kere önce temelde ikiye ayrılır. Nasıl bir hesap istiyorsunuz? Kişisel hesap mı şirket hesabı mı? Birincisi daha kolay. Fakat şirket hesabı açtıracaksanız baya bir uğraşmanız lazım.

Öncelikle konu ne kadar paranız olduğu ile biraz ilgili. Burda biraz diyorum zira İngiltere’de para çok kapıyı açar ama her kapıyı açmaz. Mesela bankaya gidip 1 miyon sterlinim var, bana bir şirket hesabı açın derseniz banka görevlisi polisi çağırabilir ve polis gelip bu parayı nerden nasıl bulduğunuzu ve İngiltere’ye nasıl soktuğunuzu sorabilir. Sormakla kalmayıp sizi karakola kahve içmeye davet edebilir.

Bu her konuda böyle, mesela bir ev beğenirsiniz, evi kiralamak için yeterli paranız vardır. Ama İngiltere’de ev sahipleri mülakatla kiracı alır. Eğer sizi beğenmezse veya gözü tutmazsa size evini kiralamaz, ne kadar para teklif ederseniz edin.

Ne kadar paranız olduğu ile ilgisi ne peki? Şöyle, mesela oldu da ev tutmayı başardınız, o zaman şirket hesabı açtırmanız biraz daha kolaylaşır. Tuttuğunuz evin kontratı veya evde sizin üzerine olan su, elektrik, gaz gibi bir fatura, pasaport ve kurduğunuz şirketin bilgileri ile bankaya gidersiniz ya da internetten başvurursunuz. Şirket hesabınız 3 gün ila 2 hafta arası bir sürede açılır, bu süre bankadan bankaya değişir.

Ama işte sorun şu ki birçok kişi İngiltere’ye ilk gittiğinde ev tutamaz. Dolayısıyla elinde ne kira kontratı vardır ne de üzerine bir fatura bulunur. Bu durumda bankalar kesinlikle ama kesinlikle size şirket hesabı açmaz. Ne kadar anlatırsanız anlatın, ne söylerseniz söyleyin, dinlemezler. Address proof dedikleri şey olmadan yani sizin adresinize delalet edecek bir belge olmadan şirket hesabı açmazlar.

İngiltere’ye yeni gelenler neden ev tutamaz? Birincisi, burda bir geçmişiniz yani credit score dedikleri finansal geçmişiniz yoksa sadece depozito ödeyerek ev vermezler. 6 aylık peşin kira, 1 kira ve depozito isterler. Mesela tutacağınız evin kirası 1200 sterlin olsun. 6 aylık peşin, 1 kira ve depozitoyu hesaplarsak 9600 sterlin eder. Hadi ev sahibi sizi beğendi ve evi vermeye karar verdi ve 1000 pound’da indirim yaptı diyelim ki genelde yapmaz, 8600 sterlin eder.

Bu parayı türk lirasına çevirdiğinizde görürsünüz, büyük paradır. Ben çevirip türk lirası ile miktarını yazmıyorum çünkü sterlin sürekli değişiyor. Buraya ne yazsam birkaç hafta sonra rakam değişecek. Sterlin değişiyor dedim ama aslında artıyor demeliyim. Brexit gibi bir saçmalıktan sonra düşmesinin dışında düştüğü pek görülmedi. Bu sadece bir ev tutabilmek için gereken para. Diğer masraflara hiç gelmedik daha.

Bu parayı birçok insan veremez ve vermek istemez. Ama işte gelin görün ki şirketi kurdunuz ve para kazanıyorsunuz. İş buldunuz farzedelim ki banka hesabınız olmadan iş bulmanız da bazen zor olur ama mümkün. Banka hesabınız olmadan nasıl iş bulacağınızı anlattığım yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Peki İngiltere’de Banka Hesabı Açmak Neden Bu Kadar Zor?

İngiltere’ye giden herkesin ortak derdi bir an önce parasını emanet edeceği bir bankada karar kılıp hemen bir hesap açtırmak. Fakat bu öyle Türkiye’deki gibi kolay değil. Elini kolunu sallaya sallaya banka şubesinden girip 10 dakikada hesabınızı açtıramıyorsunuz.

Bunun en birinci sebebi, İngiltere’de bir geçmişinizin olmaması. Eğer Türkseniz ve Türkiye’de bir banka hesaba açtırıyorsanız işler 2 nedenden dolayı çok kolay; Birincisi, Türkiye’de bankalar hesap açmaya ve kredi kartı vermeye çok hevesli. Bunu bir satış ve müşteri kazanım stratejisi olarak görüyorlar.

Tabii bu stratejinin uzun vadede memlekete nasıl bir borç yükü olarak geri döndüğünü hep birlikte görüyoruz. Bu konuda kredi kartı rakamları ve bireysel borcun milli gelire oranına bakarak bile çok şey anlaşılabilir. Bu durum finansal açıdan ne kadar sağlıklıdır ve ne kadar iyi bir satış stratejisidir o ayrı bir tartışma konusu fakat Türkiye’de durum bu.

İkincisi ise, siz Türkiye’de doğup büyüdüğünüz için burda yeriniz yurdunuz var. Adresiniz belli. Ne iş yaptığınız belli. Aylık geliriniz belli. Geçmişte hangi bankada hangi hesapta ne kadar para hareketi oldu belli. Özetle kredi skorunuz belli. Bu durumda Türkiye’de banka hesabı açtırmanız oldukça kolay.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Londra'da Metroda O Kalabalığa Rağmen Neden Kavga Çıkmaz?

Fakat İngiltere’ye gelince işler değişiyor. Yukarda anlattığım avantaj sayılan 2 konu bir anda tam tersine dönüyor ve aleyhinize işliyor. Bunları tek tek açayım.

Birincisi İngiltere’de Bankalar Türkiye’deki Politikanın Tam Tersini Uygular

İngiliz Bankaları size birşey satmak derdinde değildir. Elbette her banka yeni hesap açmak, yeni kredi kartı vermek, yeni araba ya da ev kredisi vermek gibi ticari faaliyetlerle para kazanmak ve satışlarını artırmak ister. Elbette İngiltere’deki bankacıların da satış hedefleri vardır. Fakat bu hedeflere Türkiye’de olan bitenden farklı yöntemlerle ulaşırlar.

İngiltere gelişmiş ülkeler kategorisindedir ve işsizlik oranı %4 ila 5 ile Avrupa’nın en düşük işsizlik oranları arasındadır. Bunlara paralel olarak insanların alım gücü iyi durumdadır. Onun için kredi kartı kullanımı bizdeki kadar yaygın değildir.

Hal böyle olunca herkes kredi kartım ve dolayısıyla bankada hesabım olsun diye can atmaz. İşlerini genelde nakit ya da nakit kartı ile hallederler ve bir banka hesabını hiç değiştirmeden yıllarca o hesapla devam eden bir sürü insan vardır.

Buna bir de İngiltere finans sistemindeki regülasyonların yani kuralların sıkılığını eklersek bankalar öyle her önüne gelene hesap açamazlar. Hesap açarken kılı kırk yararlar.

İkincisi ise Sizin Kişisel Durumunuzdur

Türkiye’de yeriniz yurdunuz var. Adresiniz belli. Bir sürü fatura ödüyorsunuz yani sizin adınıza bir sürü fatura var. Eğer ailenizle yaşıyorsanız ev adresiniz yine belli ve faturaların bir ya da birkaçını üstünüze almanız zor değil. Bunlara ek olarak bir de bankalar nezdinde ortak bir merkezde değerlendirilip saklanan kredi skorunuz var.

İngiltere’ye ilk gittiğinizde ise bunların hiçbiri yok. Bu yüzden bankalar nezdinde kredi skoru olmayan, henüz kalıcı adresi olmayan ve üzerine fatura olmayan birisiniz. Bunlar olmadığı için de size hesap açmazlar.

Hesap açtırabilmek için kiraladığınız evin ya da odanın adresini isterler ve burayı gerçekten kiralayıp kiralamadığınızı anlamak için de kira kontratı isterler. Ya da kiraladığınız bu yerden sizin üzerinize fatura olmasını isterler.

Bu durum bazen bir kısır döngü bile yaratır. Şöyleki; banka hesabın olmadığı için iş yapamazsınız, yapsanız da ödeme yapamazlar çünkü İngiltere’de elden ödeme almanız yasaktır. Ben yasak dinlemem elden ödeme alırım derseniz bu durumda vize uzatmaya başvurduğunuzda aldığınız ödemeleri belgeleyemezsiniz ve vize uzatma başvurunuz reddedilebilir.

Ödeme yapamadıkları için de kazandığınız parayı kullanarak bir ya da birkaç aylık peşin kira ile depozitoyu verip te kalıcı bir adrese sahip olamazsınız. Bunlar olmayınca da bankalar hesap açmaz ve yine başa dönersiniz.

İngiltere’ye gelen herkes bu kısır döngüyü bir süre mutlaka yaşar. Sadece Türkler değil, herkes yaşar. Öyleki İngiltere’de son dönemde popüler olmaya başlayan online bankaların kurucuları kendileri de bu sorunları bizzat yaşamış kişilerdir ve bu problemi ve burdaki fırsatı görüp Monese, Monzo, vs. gibi online bankalar kurmuşlardır.

Özetle İngiltere’de banka hesabı açmak oldukça zordur. Eğer Türkiye’deki gibi kolay olmasını bekleyen bir yaklaşımla giderseniz bunun böyle olmadığını kısa sürede anlarsınız.

İngiltere’de bankalarla olan ilişkilerinizde sabırlı olmalı ve oyunu kuralına göre oynamalısınız. Aksi takdirde hem işleriniz ters gider hem de sinir katsayınız çok yükselir.

Peki Bu Engelleri Aşıp Banka Hesabını Nasıl Açacaksınız?

Peki ev tutmadan yani 7-8 bin sterlin gibi bir parayı peşin vermeden banka hesabını nasıl açtıracaksınız?

Monese isimli bir banka var. Bizdeki Enpara.com’a benziyor ama tam aynısı değil. Monese, son dönemde İngiltere’de çok popüler olan online banka dediğimiz bankalardan biri. Şubesi, ATM’si felan yok. Banka tamamen online.

ATM’si yoksa nasıl para çekeceğim diye soracaksınız. Hemen tüm free atm yani ücretsiz atmlerden para çekebilirsiniz. Monese kartını almanız yeterli.

Monese.com’a gidin, detaylı bilgi göreceksiniz. Monese’in uygulamasını telefonunuza indirin ve bilgilerinizi girin. Sonra sizden pasaport ya da BRP (Biometric Residence Permit) kartınızı isteyecekler. Bunların fotoğrafını felan göndermiyorsunuz. Monese’in mobil uygulamadan bir video konferans randevusu alıyorsunuz. Günü ve saati gelince Monese çağrı merkezinden biri sizi arıyor ve video konferans başlıyor.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Gerçekten de Sınırsız Oturum Hakkını Kaldırdı Mı?

Size açtırmak istediğiniz hesapla ilgili birkaç soru soruyor ve BRP kartınızı veya pasaportunuzun iki yüzünü kameraya karşıdaki kişinin göreceği şekilde yaklaştırmanızı istiyor. Pasaport veya BRP kartınızın üzerindeki bilgilerden bazılarını soruyor ve söylemenizi istiyor.

Bu adımda sizin İngiltere’de yasal olarak bulunduğunuzu kontrol etmiş oluyor. Pasaportunuzda vize varsa ve tarihler vs. geçerli ise ya da aynı şekilde BRP kartınızdaki vize tarihi geçerli ise Monese hesabınız onaylanıyor. Hayırlı olsun, artık bir -kişisel- banka hesabınız var.

UPDATE – 18/10/2018: Monese artık şirket hesabı hizmeti vermeye de başladı. Artık Monese’den sadece kişisel hesap değil, şirket hesabı da açtırabiliyorsunuz. Üstelik İngiltere’de olmanıza gerek yok. Eğer İngiltere’de Companies House’a kayıtlı bir şirketiniz varsa ya da kurarsanız bu durumda Monese’de bu şirketiniz için hesap açtırabiliyorsunuz.

Monese hesabı açarken aşağıdaki kodu kullanırsanız hesap açtığınızda ve hesabı kullanmaya başladığınızda 5 sterlin kazanırsınız ve bu para hesabınıza otomatik yüklenir:

MEHME738

Bu kodu hesap açarken referans kodu olarak giriyorsunuz ve hesabınız onaylandığında ve kullanmaya başladığınızda 5 sterlin kazanıyorsunuz.

Hesabınız bu şekilde onaylandıktan sonra yine Monese uygulamasından Debit Kart yani bizim ATM kartı dediğimiz kartı istiyorsunuz. Bunu halihazırda oturduğunuz adrese yolluyorlar. Kartınız 2-4 gün ya da 1 haftada gelir.

Bu kartı alın ve şifrenizi belirleyin. Sonra Post Office’e gidip kartınızı verin ve bu karta para yükleyeceğim deyin. Post Office görevlisi kartın Monese olduğu ile ilgilenmez, kartı önündeki makinaya okutur ve sizden parayı alıp karta yükler.

Aslında parayı karta yüklemiyor, kartın bağlı olduğu hesaba yatırıyor. Tekrar hayırlı olsun. Artık bir -kişisel- banka hesabınız, hesapta paranız ve o parayı çekebilecek ya da harcayabilecek bir kartınız var.

Bu kartı hemen kullanmaya başlayın. Mümkün olduğu kadar kartla alışveriş yapınki kartta hareket biriksin. Yani nakit çekip harcamak yerine tüm ödemelerinizi bu kart ile yapmaya çalışın.

1 hafta ya da garanti olsun diye 2 hafta böyle takılın. Sonra Monese uygulamasından bir hesap dökümü alın ve bunu pdf olarak kaydedip ve yazıcı ile çıktısını alın.

Şimdi gelelim bununla şirket hesabını nasıl açtıracağınıza. Eğer şirketinizi kurdunuz ve birkaç iş yapıp fatura kestiyseniz bu çok iyi haber. Hayır sadece para kazanmanın güzelliğinden bahsetmiyorum. O faturalar şirket hesabı açtırırken çok işinize yarayacak.

NatWest isimli banka İngiltere’nin en büyük bankalarından biri. NatWest.com’a gidip Business linkini tıklayın ve şirket hesabı açtırma başvurusunu online başlatın. Site sizi adım adım yönlendirecek.

Yönlendirirken pdf formatında ya da jpeg formatında belgeler isteyecek, bunları siteye adım adım gireceksiniz. İstenecek belgeler şunlar:

  • Pasaport ya da BRP kartınız. Bunların yanında bir de Home Office’in size verdiği vize belgesini isteyebilirler. Bu belgeyi mutlaka saklayın ve İngiltere’ye giderken yanınızda götürün
  • Proof of address yani adresinize delalet eden belge. Siz bu adımda adresinize dair birşey girmeyeceksiniz
  • Banka hesap dökümü. Monese’den aldığınız ve pdf olarak kaydettiğiniz hesap dökümünü gireceksiniz
  • Şirket bilgileriniz. Şirketin kayıt bilgileri, bu belgeleri pdf halinde muhasebecinizden isteyin
  • İş yapıp fatura kestiyseniz müşterilerinize kestiğiniz faturalar

Şirketinizin kayıt bilgilerini muhasebecinizden isteyin demişken, İngiltere’de nasıl bir muhasebeci ile çalışmanız gerektiğine dair yazımı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

işlem bitince NatWest’ten süreç boyunca eposta ve SMS alacaksınız. NatWest yetkilileri bu belgeleri inceleyip size otomatik cevap dönecekler. Muhtemelen bunlar yeterli olur ve şirket hesabı açma başvurunuz onaylanır ve şirket hesabınıza ait bilgiler eposta adresinize gönderilir.

Belgelere ait pdf dosyaların veya jpeg imajların net olmasına dikkat edin yoksa kabul etmez tekrar girmenizi isterler. Bir de size gelen epostalar otomatiktir ama içinde banka görevlisinin not düştüğü bir alan bulunur, orayı iyi okuyun zira dijital belgeler okunamıyorsa yenisini gönderin diye orda yazarlar.

Ya da address proof denen alana banka hesap dökümünü upload edin diye sizi yönlendirebilir. Yani address proof istiyor diye hemen paniklemeyin, oraya bazen elinizdeki belgelerden herhangi birini girmeni isteyebilirler.

Burda püf noktası şirketi kurmuş olmanız ve birkaç fatura kesmiş olmanız. Şimdi hemen diyeceksiniz ki şirket hesabı olmadan nasıl iş yapıp fatura keseceğim. Bu mümkün ve mümkün olduğu gibi de yasal. Fatura kesmenize bir engel yok. Ha banka hesabım olmadan iş bulamıyorum derseniz, onu nasıl yapabileceğinizi de anlattım, burdan okuyabilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Ki zaten IT’ci, tasarımcı, fotoğrafçı vs. gibi freelance işler yapabilen biriyseniz Upwork.com gibi sitelerden bulduğunuz birkaç işi yapın ve ordaki müşterilerinize fatura kesin. Ya da tasarımcı, fotoğrafçı, animasyoncu-videocu iseniz işlerinizi sattığınız stock sitelerinde müşterilerinize birkaç fatura kesip onları kullan.

Hiç fatura kesemeseniz bile şirket hesabı açmanın yine yolu var. Monese hesap dökümünü aldınız ya, bu dökümde adresiniz var, yani yaşadığınız yerin adresi var. Bu dökümü alın, pasaportunuz ile birkaç bankaya gidip kişisel hesap açtırın ve aynen Monese gibi bunu bir süre kullanın.

Sonra kişisel hesap açtırdığınız aynı bankaya bu hesabın dökümü ve pasaportunuz ile internetten -şirket- hesabı başvurusunda bulunun, şirket hesabınızı bu yolla da açarlar.

İngiltere’ye gidenler banka hesabını genelde provisional ehliyet denen geçici ehliyet ile açtırırlar ve o yöntem de etkilidir. Ama provisional ehliyet ile kişisel hesap açtırmazsanız ya da o yoldan gitmek istemiyorsanız yukarda anlattığım yolla şirket hesabınızı açtırabilirsiniz.

Burda güzel olan, şirket hesabınızı açtırmış olmanın yanında Monese gibi çok kullanışlı bir banka hesabını hemen kullanmaya başlayacak olmanız, banka hesabı her yerde çok lazım olur.

Monese ve NatWest örneklerini verdim. Bunlar sadece birer örnek. Ben bu ikisi ile denedim ve hem kişisel hesabımı hem de şirket hesabımı sorunsuz açtırdım. Siz Monese yerine başka online bankalar ve NatWest yerine başka bankalardan şirket hesabı açtırabilirsiniz. Bu yöntemi illa Monese ile denemeniz gerekmiyor. Diğer online bankalar ile de aynı yöntem işe yarar.

Her bankanın masraf, faiz, vs. uygulamaları değişik fakat ilk hesabınızın hangi bankadan olduğunun çok önemi yok. İlk etapta amacınız hemen şirket hesabını açtırıp yaptığınız işlerden kazandığınız paraların ödemesini alabilmek.

Bunu sadece kişisel hesapla yapamazsınız çünkü o kişisel hesap size ait bile olsa kestiğiniz faturanın ödemesi o hesaba değil de şirket hesabınıza yapılmak zorunda. Çünkü şirket hesabınızla kişisel hesabınız yasal olarak ayrı şeyler. İşlerinizi şirket hesabınız üzerinden yapmak zorundasınız. Kişisel hesabınızı ise kişisel harcamalarınız için kullanabilirsiniz.

Ayrıca burda hem Monese hem de NatWest örneklerini benim tecrübe ettiğim online yoldan yani banka şubesine gitmeden yapmayı anlattım. Bu yöntemle başarılı olabilir ve şirket hesabı açtırabilirseniz ne mutlu size. Ama açtıramazsanız yine yılmayın.

Birkaç bankadan randevu alın ve yukarda anlattığım belgelerle gidip banka memurunu ikna etmeye çalışın. İşe yarayabilir ve şirket hesabı açabilirler.

Her bankada hem uygulama hem de sizin denk geldiğiniz banka görevlisi farklı olacak. Yani şansınız yaver giderse banka şubesine yukardaki belgelerle giderek te hesap açtırabilirsiniz. Şubeye gittiğinizde görevlinin ayak üstü en ön müşteri hizmetlerinde ya da gişede olan biri olmamasına dikkat edin.

Bu kişiler genelde direk prosedürleri uygular ve olmaz diyip sizi gönderirler. Ama müşteri temsilcisi ya da benzer biri yani masası veya ofisi olan birine denk gelirseniz derdinizi anlatma şansınız olabilir. Bunun seçimini bankayı, şubeyi ve o şubedeki ilgili kişiyi gözünüze kestirerek yapacaksınız.

Bu söylediklerim size komik gelmesin. Doğru rezonans noktalarını bulur ve görece yeterli belgelerle giderseniz işleriniz yürür. İngiltere’deki olmaz-olmazcı Türkler’in sizin gözünüzü korkutmasına ve “ben yaptım sen yapamazsın” havası atmasına izin vermeyin.

Şirket hesabın açılınca büyük bir iş halletmiş olacaksınız. İngiltere’de yeni bir hayata başlamak her adımda bir oyunun seviyelerini atlamak gibidir. Zordur ama eğlencelidir.

Adamın sabrını her türlü test ederler ve Türkiye’deki gibi banka müdürü babamın arkdaşı, emlakçı annemin teyzesinin kızı, evsahibi hanımın altın gün arkadaşı gibi numaralar burda sökmez. İngilizler kağıt-kürek işlerine çok meraklıdır. Her konuda eşşeğini sağlam kazığa bağlayan insanlardır ve her işi resmiyete dökerler.

Banka hesabı açmak İngiltere’ye geldikten sonra yapacağınız bir sürü işten sadece bir tanesidir. İngiltere’ye geldiğinizde yapmanız gereken tüm işleri Ankara Anlaşması ile İngiltere’ye Geldikten Sonra Yapılacaklar başlıklı yazımda tek tek anlattım. Yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum