İngiltere’de İkinci El Eşyalarımı Nasıl Satarım?

İngilizler bizim gibi herşeyin yenisi olsun ve her çıkanı alayım şeklinde yaşayan bir toplum değil. Türkiye’den çok daha gelişmiş bir ülke olmasına ve her türlü yeniliği takip edip ilk uygulayan ülkeler olmasına rağmen İngilizler malının kıymetini bilen bir toplumdur. Hem mallarının kıymetini bilirler hem de eski şeylere oldukça düşkünlerdir.

Birşeyi sırf eski diye değiştirmezler. Bir İngiliz’in birşeyi değiştirmesi için artık kullanılamaz hale gelmesi gerekir. Aslında bu durum sadece İngilizler için değil tüm Avrupalılar için geçerli.

Bir de bu duruma Londra gibi büyük şehirlerin çok pahalı olmasını eklersek ikinci el eşyalara talebin neden bu kadar fazla olduğunu anlarız. İnsanlar boşuna para harcamak istemez ve tasarruf etmenin yollarını arar. Bu arayış ikinci el piyasasına olan ilgiye de yansır.

Bu yüzden İngiltere’de muazzam bir ikinci el piyasası vardır. Her türlü eşya alınır, satılır, takas edilir, el değiştirir. Hatta öyleki insanlar iyi durumdaki eşyalarını charity denen sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz verir yani bağışlar. Bu kuruluşlar kendilerine bağışlanan eşyaları charity shoplarda satıp gelir elde eder ve bu geliri topluma faydalı olacak faaliyetlerde harcar.

Eğer sizin de kullanmadığınız ya da farklı veya yeni modeli ile değiştireceğiniz eşyalarınız varsa bunları satabilirsiniz. Bu satılmaz demeyin, aklınıza gelen her türlü eşyanın ikinci el alıcısı var.

Özellikle Türkiye’ye dönerken yanınızda getiremeyeceğiniz eşyalar olur veya yeni eve taşındığınızda kullanmayacağınız eşyalar olur. Bazen de eşyalarınızın taşınma bedeli eşyanın değeri ile kıyaslandığında satmak ya da bağışlamak daha anlamlı gelir. Taşımaya değmez dersiniz. Bu durumda bunları taşımak yerine satayım ve yeni evimde yenisini alırım dersiniz.

Peki ikinci el eşyalarını nerde satacaksınız?

Bizdeki spotçular gibi çalışan internet sitelerinden tutun, direkt olarak alıcıya ulaşıp fiyatta pazarlık bile yapabileceğiniz internet siteleri ve telefon uygulamaları mevcut.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

Furniture Recycling Shop

“Bize satın” sloganıyla piyasaya çıkan güzide bir internet sitesi. Yaklaşık 12 yıl kadar önce kurulan bir aile şirketi aslında. Stoklarındaki kaliteli ürünleriyle gurur duyan bu şirket aynı zamanda kendi ellerinde olan eşyaları da yine internet üzerinden ya da mağazalarından satışa sunmaktadır. Birçok yerel işletmeye ve sinema endüstrisine de eşya sattıklarını belirtmekte fayda var.

Peki bu şirkete eşya satmak için ne yapmak gerekiyor? Satmak istediğiniz eşyanın fotoğrafını çekip şirkete mail atıyorsunuz. Onlar da size fiyat teklifleriyle bir geri dönüş yapıyorlar. Ama bu şirketin al-sat üzerine kurulu olduğunu ve sadece mobilya aldıklarını belirtmekte fayda var. Siteye www.furniturerecyclingshop.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Stuff U Sell

Bu site tam olarak “İşimdeyim gücümdeyim, eşya satmak için ayıracak pek vaktim yok ama eşyalarım çok da ucuza gitmesin.” diyenler için geliyor. Yani sizin yerinize eşyalarınızı satan bir site. Peki nasıl satıyorlar? Öncelikle satmak istediğiniz eşyanızı isterseniz onlar gelip alıyorlar.

Bunun için ekstra ücret ödüyorsunuz tabii ki. Ya da size en yakın olan toplama noktasına götürüyorsunuz. Eşyanız profesyonel şekilde fotoğrafı çekilip, açıklaması yazıldıktan sonra eBay üzerinden satışa çıkarılıyor. Size de takip etmeniz için ilan linki gönderiliyor. Daha sonra eşyanız satılınca site kendi komisyonunu kesip kalan parayı size veriyor. Bu komisyon da eşyanızın ne olduğu, boyut ve fiyatına göre değişiyor. Siteye www.stuffusell.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

eBay

Konusu açılmışken eBay’den bahsetmemek olmaz sanırım. Aslında eBay bir şey alıp satarken ilk tercihimiz olmalı. Çünkü bahsettiğim 2 şirket de kendi mallarını satmak için eBay’i kullanmaktalar.

Peki eBay’de eşya nasıl mı satılır? Hesap oluşturup satmak istediğiniz eşyanın fotoğrafını yüklüyorsunuz. Güzel bir açıklama yazıp belirlediğiniz fiyattan ya da açık artırma usülü sizin belirlediğiniz bir süre zarfında satışa sunuyorsunız. Ürününüz satılırsa da eBay kendi komisyonunu kesip kalan parayı size ödüyor. Ancak ilanı koyduktan sonra gelen mesajlara sen cevap veriyorsunız ve eşyanın nasıl taşınacağını siz belirliyorsunuz. ebay’e www.ebay.co.uk adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Aylık Masrafım Ne Olur?

Gumtree

İngiltere’nin en popüler alışveriş sitesi. Aslında alışveriş sitesi olarak bahsetmem ne kadar doğru emin değilim. Çünkü Gumtree alışveriş sitesinin ötesinde birşey. Adeta bir topluluk.

Bu site alışveriş yapabileceğiniz gibi, kayıp evcil hayvan bildirimleri, sosyo-kültürel etkinlikler, iş-işçi arayışı gibi aklına gelebilecek her türlü şeyi bulabileceğiniz bir topluluk aslında.

İngiltere’de kullanılan en popüler internet sitelerinden bir tanesi olduğu için satmak istediğiniz eşyalarınız için bu siteye de ilan koyabilirsiniz. Hesap açmak ve ilan vermek ücretsiz olsa da ek ücret ödeyip ilanınızı listenin üst sıralarına sabitlemek ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak gibi ek seçenekler de mevcut. Sitenin adresi www.gumtree.com

letgo

Türkçe’ye “Sal gitsin” ya da “Gönder gitsin” diye uyarlayabileceğimiz bir cep telefonu uygulaması. Bu uygulama ile aklınıza gelen her türlü şeyi satabilirsiniz. Şimdilik sattığınız üründen ya da koyduğunuz ilandan herhangi bir ücret almamakta fakat yakın gelecekte ne olacağı bilinmez.

Ürün ilanını en hızlı şekilde verip alıcıların size en hızlı şekilde ulaşabileceği bir uygulama. Ayrıca bir müşteri ile anlaştığınız zaman parayı size ya elden veriyor ya da sizin yanınızda hesabınıza gönderiyor.

Ürünün nasıl ulaştırılacağı ve paranın nasıl ödeneceği ise tamamen sizinle müşteri arasındaki anlaşmaya kalmış. Uygulama size herhangi bir ödeme seçeneği sunmuyor. Letgo uygulamasının İngiltere için olan versiyonunu gb.letgo.com adresinden indirebilirsiniz.

Bahçe Satışı

Dizilerde ve filmlerde gördüğümüz özellikle de Amerikan kültüründe garaj satışı olarak tabir edilen satış türü. Nasıl mı oluyor? Eğer oturduğunuz evin genişçe bir ön bahçesi varsa ve önündeki yol insan/araç trafiği bakımından biraz hareketliyse bahçe satışı yapmamanız için sebep yok. Satmak istediklerinizi ön bahçeye çıkarıp -belki bir de kartondan ufak tabela gibi bir şey yapıp- oturup bekleyin. Üstelik paketlemeymiş, kargolamaymış hiçbir şeyle uğraşmazsınız.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de İş Görüşmesinde Adaya Sorulması Yasak Olan Sorular

Car Boot Sale

Araba bagajını bir pazar tezgahı haline getirebildiğiniz bu sistem ise bildiğimiz pazar mantığıyla çalışmakta. Özellikle yaz aylarında güzel havalarda okul gibi kamu binalarının bahçelerinde ya da oto pazarlarının çimlik alanlarında yapılmakta.

Pazar alanından bir görünüm

Pazar ya da fuar alanı gibi işleyen bu yerlerde herkes satış yapabilir. Satış yapacağınız aracın büyüklüğüne ya da satış  yapacağınız pazara göre ödediğiniz ücret de farklılık göstermekte. Hatta bazı pazarlar alışveriş yapmak için gelen müşterilerden de küçük de olsa bir ücret talep etmekte. Ön bahçeniz yoksa ya da yeterince insana ulaşamayacağınızı düşünüyorsanız bu tür pazarlar size daha uygun bir seçenek olabilir.

Gazete İlanı

Bildiğimiz gazete ilanı. Bulunduğunuz şehrin yerel gazetesine bir ilan verin ve oradan satmayı deneyin. Üstelik satmak istediğiniz şey 100 sterlinden daha az ise genellikle ilan için bir ücret istemiyorlar.

Rehinci

“Pawn Shop” ismiyle bilinen bu dükkanlar kullanılabilir durumdaki eşyalarını değerinin altına hemen alırlar. Amacınız sadece fazla eşyadan kurtulmaksa ve onu taşımakta da sıkıntı çekmiyorsanız en yakın rehinciye gidip eşyanızı bırakabilirsiniz. Google’da yaşadığınız yeri yazıp yanına da pawn shop yazıp aratırsanız sizin bölgenizdeki bu tür dükkanlar karşınıza çıkacaktır.

***

Eşyalarını satmak için birden çok seçenek mevcut. İnternet seçenekleri içinde Facebook grupları, Amazon, Gumtree, Preloved gibi siteler de her zaman bir alternatif oluşturuyor. Kendi zaman ve fiziki olanaklarınıza göre bunlardan bir tanesini seçebilir, ve eşyalarını kolayca satabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum