İngiltere’de İş Ararken Hangi Web Siteleri İşe Yarar?

İş aramak başlı başına bir iş derler ve doğrudur!

Düzenli olarak iş başvurusu yapmalısınız, başvurularını takip etmelisiniz, iş görüşmelerine gitmelisiniz, bunların sonuçlarını takip etmeli ve iş aramaya devam etmelisiniz. Bu baya bir emek ve zaman gerektirir.

Ama işte İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde bu işlerin de efektif yolları bulunmuştur ve bu efektif yollar sürekli gelişmeye devam eder.

İngiltere’de iş arama işi de herşeyde olduğu gibi tamamen online ortama kaymış durumdadır. Üstelik Türkiye’deki gibi sadece kariyer.net ve yenbiris.com gibi sitelere de mahkum değilsiniz. Fakat başka ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de son yıllarda Linkedin oldukça popüler oldu ve iş arama sadece birkaç sitede yapılabilir olmaktan çıktı.

İngiltere’de recruiter firmalar yani eleman arayan şirketin namına eleman arama ve hatta işe alım yapan şirketler çok gelişmiş ve profosyoneldir. Bu firmalardan bir kısmı işlerini o kadar iyi ve profosyonel yaparlarki bazen şaşırırsınız. Fakat bu firmaların büyük bir çoğunluğu tam bir kafa avcısı mantığı ile çalışır ve yasal olan fakat ahlaki olmayan her yola başvururlar. Bunlardan düzgün firmaları ayırt etmeyi öğrenmek biraz zaman alır.

Bu firmaların çoğunun kendi web sitesi vardır ve alım yapacakları elemanlarla ilgili orda ilan yayınlarlar, siz bu sitelere kaydolursanız size profiline uyan işleri düzenli olarak gönderip iş arıyorsanız görüşelim derler.

Recruiter firmaların web sitelerinin yanında bir de büyük recruitment yani iş arama siteleri vardır. Bunlar recruiter firma, eleman arayan firmanın direk kendisinin verdiği ilanlar vs. gibi birçok kaynaktan beslenen veritabanına sahiptir ve hergün düzenli ve güncel iş ilanları yayınlarlar. Bu sitelere kaydolup iş başvurusu yapabilir ve bunları takip edebilirsiniz.

Benim iş aradığım zamanlarda kullandıklarımı tavsiye edebilirim, bunlara üye olursanız birçok iş ilanına ulaşabilirsiniz. İngiltere’de onlarca recruitment sitesi yani iş arama sitesi var ama en büyük 5-6 tanesine üye olduğunuzda tüm yeni ilanlara ulaşırsınız zira büyük iş arama siteleri tüm ilanları farklı kaynaklardan otomatik yazılım robotları ile de toplar.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Banka Hesabı Nasıl Açılır?

www.reed.co.uk

www.cwjobs.co.uk

www.jobserve.com

www.cv-library.co.uk

www.totaljobs.com

www.indeed.co.uk

Bunlar en büyük ve en meşhurlarından birkaç tanesi. Bunlara üye olup ve job alert oluştutursanız iş ilanları seçtiğiniz ilan tipi ve kategorisine göre email adresinize gelir, linkleri tıklayarak direk tek tuşla başvuru yapabilirsiniz.

Bir de startup’ların iş ilanlarını yayınlamaya odaklanmış siteler var. Bunlar da oldukça kullanışlı. Büyük şirketlerde çalışmak istemiyorsanız ya da o şirketlerin aradığı biri -henüz- değilseniz veya startupları daha çok seviyorsanız bu siteleri de deneyebilirsiniz.

Bunlardan bir tanesi workinstartups sitesi, şu adresten ulaşıp startup iş ilanlarına başvurabilirsiniz:

http://workinstartups.com/

Bu yazıda bahsettiğim siteler gerçekten faydalı ve İngiltere’de iş bulma konusunda işe yarıyor. Bunun yanında online iş arama konusunda Linkedin.com da oldukça önemli. Yukarda bahsettiğim sitelerin bile Linkedin entegrasyonları var ve buralarda yayınlanan iş ilanları Linkedin’de otomatik yayınlanıyor. İş ararken bu siteler ve Linkedin’i birlikte kullanmak işe yarar bir strateji olur.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum