İngiltere’de NINo – National Insurance Number Nasıl Alınır?

National Insurance Number - NIN ya da NINo

National Insurance Number – NIN ya da NINo. Fotoğraf:b4bguide.com

NIN BAŞVURUSU YAPACAKLARI İLGİLENDİREN ÇOK ÖNEMLİ GÜNCELLEME:
===============================================================================
26.01.2018
Ben kendim için 2018 Ocak ayının başında başvuruda bulundum ve yaklaşık bir ay sonra NI numaram ev adresime geldi. Yani sadece bir defa başvurarak tek seferde aldım. NINo alırken JobCentre’da yaşadıklarım genelde görevlilerle sohbet ve şakalaşma şeklinde geçen bir gündü. Bu ayrı bir yazının konusu fakat JobCentre’a gittiğimde dikkatimi çeken çok önemli birşeyi paylaşmak istiyorum zira bu sizin NINo alırken yaşayacağınız tüm süreci tamamen değiştirecek.

Bir süre önce bir yerde Türkiye ve Hırvatistan vatandaşları için NINo alma süreceinin değiştiğini duymuştum. Bu iki ülkenin vatandaşları için artık bir sürü belge götürmeye gerek kalmadı deniyordu. En önemlisi şirketinizden kestiğiniz faturalara gerek kalmadı deniyordu. Bu bana ilk başta enteresan gelmişti ve doğruluğunu teyit etmek için son dönemde NINo alan tanıdıklarıma bu konuyu soruyordum, teyit edebilen olmadı.

Ben kendi başvurum için gittiğimde bir yandan başvurumu yaparken bir yandan da JobCentre’da birkaç görevli ile sohbet ettim. İçlerinden tecrübeli birisi bana sarı saman kağıdına basılı resmi bir yazı gösterdi. Bu yazıda aynen yukarda bahsettiğim gibi Türkiye ve Hırvatistan vatandaşları ibaresi geçiyordu ve benim NINo başvurum için götürdüğüm hiçbir belgeyi istemediler. Sadece İngiltere’deki şirketimin kuruluş belgeleri, pasaportum ve BRP kartımı istediler ve bunların kopyasını aldılar. Başka hiçbir belgeyi kullanmadılar.

Bu bahsettiğim saman kağıdına basılı yazının geçtiği belgenin fotoğrafını çekmek istedim. Resmi ve kurum içi bir belge olduğu için buna izin vermediler ama bana off the record bu durumun böyle olduğunu söylemiş oldular.

Siz NINo randevunuzu alın ve randevuya bu yazıda anlattığım belgelerle gidin. Fakat gittiğinizde çok rahat olun zira dediğim gibi yüzde 99 bu belgeler kullanılmayacak ve sadece İngiltere’deki şirketinizin kuruluş belgeleri, pasaport ve BRP’nizi kullanacaklar ve bir ay kadar bir süre sonra NINo evinize sarı bir zarf içerisinde A4 bir kağıda yazılı olarak gelecek.
===============================================================================

Görece bir refah devleti olan İngiltere, vatandaşlarına birçok imkan sunar. Bu imkanlar tüm sağlık hizmetlerinin herkese ücretsiz verilmesinden başlar, emeklilik ve hemen her konuda sosyal yardımlara kadar gider. İngiltere Devleti’nin sunduğu bu imkanlar sadece İngiliz Vatandaşları’na verilmez. Devlet yardımının ne olduğuna göre değişkenlik gösterecek şekilde, İngiltere’de yasal olarak bulunan herkes bu hizmetlerden faydalanır.

Örneğin İngiltere’de çalışıyorsanız ve yasal oturum ve çalışma hakkına sahipseniz, sağlık hizmeti sizi de kapsar. Tüm kamu hizmetlerinin hangilerinin vatandaşlara hangilerinin ise İngiltere’de oturma hakkı elde etmiş olanlara verdildiğinin çerçevesi devlet tarafından çizilmiş ve uygulanmaktadır.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesine Başvurudan Sonra Süreç Nasıl İşler?

Bu devlet hizmetleri ve yardımları her ne kadar arada bir muhafazakar hükümetler tarafından kırpılmaya ve azaltılmaya çalışılsa da yine de İngiltere bir refah devleti kategorisindedir ve hem vatandaşlarını hem de ülkede yaşayan insanları korur ve onlara hizmet verir.

Peki tüm bu verilen hizmet ve yardımlar ücretsiz ise bunlar nasıl finanse ediliyor? Bu sorunun cevabı oldukça basit; tüm bu hizmetler vatandaşların verdiği vergiler ve devletin elde ettiği diğer gelir kalemlerinden finanse edilir. Ama bu hizmetleri finanse eden ana gelir kaynağı vergilerdir.

İngiltere yolsuzluğun en az olduğu ülkeler sıralamasında 10-12. sıralarda yer alır. Yani İngiltere, yolsuzluğun az olduğu ülkeler kategorisinde diyebilirim. Bir mukayese yapmak amacı ile birkaç ülkenin bu listedeki yerini sayacak olursak, İspanya’nın 36, İtalya’nın 61, Japonya’nın 20, Amerika’nın 17 ve Türkiye’nin 68.sırada olduğunu görürüz. Listenin en başında dünyada yolsuzluğun en az olduğu İskandinav Ülkeleri gelir.

Burda anlatmak istediğim, İngiltere Devleti’nin vatandaşlarından ve ülkede yaşayan diğer insanlardan aldığı vergileri etkin ve adaletli kullandığıdır. Büyük devlet vergi toplayabilen ve topladığı vergileri etkin ve adaletli kullanabilen devlettir.

İngiltere’deki vergilerin bizleri ilgilendiren tarafı, ülkede yaşayan herkes gibi bizim de vergi vermemiz gerektiğidir. Vergi verebiliyor olmanın ilk adımı elbette para kazanabiliyor olmaktır. Bunun teknik ve idari altyapısı ise Türkçe’ye Ulusal Sigorta Numarası şeklinde çevirebileceğimi National Insurance Number, ya da kısaca NINo’dur. Bu bazı yerlerde NI, bazı yerlerde NIN bazı yerlerde de NINo olarak geçer.

İngiltere’de yaşayan ve 16 yaşından büyük her birey National Insurance sistemine dahil olmalı ve bu sisteme prim ödemelidir. Bu sayede hem kamu hizmetlerinden yararlanır hem de gerekli şartları yerine getirip gerekli süre prim ödedikten sonra yaşı gelince emekli olma imkanına sahip olur.

16 yaşından büyüklerin ödeyeceği National Insurance çalışan ve işveren şeklinde ikiye ayrılır. Bunlar employee ve self-employed şeklinde adlandırılır.

Burda prim ödeme ile ilgili diğer şartlar ise;

 • Employee olanlar haftada en az 155 sterlin kazanıyorlarsa prim öder
 • Self-Employed olanlar yılda en az 5965 sterlin kazanıyorlarsa prim öder

Özetle;

 • 16 yaşından büyük herkes prim ödemek durumundadır
 • Employee olanlardan haftada en az 155 sterlin kazananlar prim öder
 • Self-Emloyed olanlardan yılda en az 5965 sterlin kazananlar prim öder

Burdaki minimum kazanç miktarları 2016 güncel rakamlarıdır. En güncel rakam İngiltere Devlet’inin web sitesindeki National Insurance sayfasından bulunabilir. Sayfaya burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Kredi Notu İngiltere'de Neden Bu Kadar Önemli?

Eğer İngiltere’de çalışan yani employee statüsünde iseniz bu numarayı işvereninize bildirirsiniz ve işvereniniz size maaşınızı National Insurance kesintisini düşerek verir ve NINo ödemesini devlete işvereniniz yapar.

Eğer self-emloyed statüsünde iseniz, National Insurance ödemelerinizi kendiniz yapmalısınız. Muhasebecinize talimat verip ona da yaptırabilirsiniz fakat ödemeleri mutlaka takip etmeniz gerekir.

İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile yani İngiltere İş İnsanı vizesi alarak gittiyseniz National Insurance sistemine kaydolmalı, National Insurance Number-NIN almalı ve prim ödemelisiniz.

National Insurance Numarası Nerelerde Kullanılır?

National Insurance Number, kısaca NIN, İngiltere’de para ve finansla ilgili birçok işlemde kullanılır. Bu numaraya en başta vergi ödeyebilmek amacı ile ihtiyacınız var. Eğer NIN’e sahip değilseniz İngiltere vergi ofisi HMRC sizi sistemine kaydetmez.

NIN’in nerelerde kullanıldığını özetleyelim;

 • HMRC yani İngiltere vergi ofisine kaydolmakta ve vergi ödemelerinde
 • Bir işyerinde bordrolu çalışan iseniz işe girerken ve çalıştığınız sürece
 • Emeklilik sisteminde
 • Belediye’den yardım alıyorsanız belediye kayıtlarında
 • Oy kullanabilmek için
 • Özel emeklilik sistemlerinde
 • Öğrenci iseniz öğrenci kredisi başvurularında
 • ISA ismi verilen kişisel birikim hesabı açtırırken

Görüldüğü gibi bu numara hayati önem taşımakta ve NIN almak İngiltere’ye gider gitmez yapacağınız şeylerin başında gelmektedir.

National Insurance Numarası Nasıl Alınır?

NIN başvurusu telefonla yapılır. National Insurance web sayfasında yer alan aşağıdaki numaraları görüşme randevusu almalısınız;

 • 0800 141 2075
 • 0800 141 2438

Bu hatlardan ilkini Pazartesi-Cuma, sabah 8 ile akşam 6 arasında arayabilirsiniz. İkinci numara ise duyma güçlüğü çekenlerin kullanabileceği metin tabanlı iletişim için kullanılan telefon numarasıdır.

Randevu aldıktan sonra randevu gün ve saatinde bulunduğunuz yere en yakın Jobcentre Plus ofisine gidip kimliğinizi doğrulamalı, ilgili evrakları göstermeli ve sorulan sorulara cevap vermelisiniz.

Burda ilgili evraklardan en önemlisi müşterilerinize kestiğiniz faturalardır. Bu sizin iş yapıp fatura kestiğinizi ve dolayısıyla vergi verebilecek durumda olduğunuzu gösterir. Diğer belgeler ise Jobcentre Plus görevlilerinin sizden isteyebileceği belgelerdir. Bu yüzden iş yaparken kestiğiniz tüm fatura, yaptığınız tüm kontrat ve işle ilgili tüm yazışma ve belgeleri iyi saklamanızı öneririm.

Bazı durumlarda NIN için başvuru yapmanıza gerek kalmaz. İngiltere’ye geldikten sonra almanız gereken Biometric Residence Permit – BRP kartının arkasında NIN yazılı olarak gelebilir. Bu durumda NIN’e otomatik olarak sahip olursunuz ve NIN gereken her yerde kullanabilirsiniz.

Eğer NIN size bu şekilde BRP’niz ile gelmedi ise bu durumda NIN için yukarda anlattığım gibi başvuru yapmanız gerekir.

National Insurance Numarası – NIN Başvurum Reddedildi, Ne Yapmalıyım?

NIN başvurunuz reddebilebilir. Hatta birkaç kez reddebilebilir. Bu durumda ilk yapacağınız şey paniğe kapılmamak ve yılmamaktır. NIN başvurusunun reddedilme sebeplerinin başında İngiltere’de yeni olmanız ve henüz Jobcentre Plus’ta size bakan memurları self-employed olduğunuza ikna edememiş olmanızdır.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de İş Ararken Hangi Web Siteleri İşe Yarar?

İngiltere’de birçok şey gibi NIN’de “history” dediğimiz şeye bağlıdır. Eğer İngiltere’de yeni iseniz ve yaptığınız işler için kestiğiniz faturaların sayısı az ise bu durumda sizin self-employed olduğunuza ikna olmayabilir ve NIN başvurunuzu reddedebilirler. Bu durumda yapmanız gereken şey iş yapmaya devam etmek ve mümkünse işlerinizi artırmaktır. Birkaç ay sonra müşterilerinize kestiğiniz tüm faturalarla ve eğer Jobcentre Plus başka belge istedi ise o belgelerle birlikte yeniden başvurduğunuzda NIN alırsınız.

NIN başvurusunda red almak NIN’i alamayacağınız anlamına gelmez. Bu sadece bir süreçtir. İngiltere’de vergi ödeyebilmek için NIN gerekir ve siz iş yaptığınız sürece eninde sonunda NIN alır ve verginizi ödersiniz.

Özetle eğer NIN başvurunuz reddedilirse yılmayın ve birkaç ay sonra yeniden başvuru yapın.

National Insurance Number – NIN’imi Kaybettim Ne Yapmalıyım?

NI numaranızı iyi saklamanızı öneririm. Ama buna rağmen eğer NIN numaranı kaybetti iseniz bu numarayı;

 • Maaş bordronuzda
 • P60 formunda yani maaşınızdan kesilen vergiyi gösteren P60 belgesinde
 • Emeklilikle ilgili belgelerde
 • Vergi ile ilgili diğer belgelerde
 • BRC kartınızın arka yüzünde

bulabilirsiniz.

Eğer bu belgelerden birinde bulamadı iseniz yapmanız gereken NIN yardım hattının aşağıdaki numaralarını aramaktır;

 • 0800 141 2075
 • 0800 141 2438

Birinci numara telefon, ikinci numara duyma güçlüğü çekenler için metin tabanlı iletişim telefondur. Son numara ise İngiltere dışından arayacaklar içindir. Bu numaraları arayıp yardım isteyebilirsiniz.

Diğer bir yol da, CA5403 formu doldurup NIN’i basılı halde istemenizdir. Bu forma burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NI numaranı kaybettiğinizde İngiltere vergi ofisi HMRC size bu numarayı bildirme gibi bir hizmet vermez. Numaranızı yukarda bahsettiğim yollar ile bulmalısınız.

National Insurance Number - NIN ya da NINo

National Insurance Number – NIN ya da NINo. Fotoğraf:legalbeagles.info

National Insurance Number – NIN ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

NIN dokuz haneden oluşup ilk 2 hanesi harf, sonraki 6 hane rakam ve son hane yine harften oluşur.

NIN para ve finansal işlem gerektiren birçok özel ve resmi işlemde kullanıldığı için sahtecilik yapanların hedefi olur. Nasıl Türkiye’de dolandırıcılar T.C. Kimlik numaralarını elde edip sahtecilik yapmaya çalışıyorsa, benzer şekilde İngiltere’de de dolandırıcılar NIN’i kullanarak sahtecilik yapmaya çalışır.

Bu yüzden NIN kartınızı ve numaranızı gerek olmadıkça paylaşmayın ve geçerli sebep olmadan kim talep ederse etsin vermeyin. Şüphe uyandıran durumlarda NIN numaranızı paylaşmayın.

Bunun dışında önemli diğer bir not, İngiltere vergi ofisi HMRC’nin bu numaranın sadece kendisini istediğidir. Yani HMRC NIN kartına ihtiyaç duymaz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum