İngiltere’de Şirket Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim?

Banka Hesabı Olmadan İş Bulabilir Miyim? Hemen cevap vereyim, bulabilirsiniz.

Bu yazıda bunu nasıl yapacağınızı anlatacağım.

İngiltere’ye Ankara Anlaşması vizesi ile geldiniz. Şirketinizi kurdunuz ve artık iş arıyorsunuz. İş arıyorsunuz derken kontratlı bir işten bahsediyorum çünkü Ankara Anlaşması ile geldiyseniz permanent olarak çalışamazsınız, bu vizede bu imkanın yok.

Birçok kişi önce business banka hesabı açtırayım ve sonrasında hemen iş aramaya başlayayım der. Bunu yaparken İngiltere’ye gelip te banka hesabı açtırmayı deneyen herkes gibi bir sürü engelle karşılaşır, sert kayalara toslar. Bazıları için business banka hesabı açtırmak aylar sürer, bir türlü açtıramaz.

Fakat burda size vereceğim tüyoyu uygularsanız business hesabınız olmadan da iş bulabilirsiniz. Bu satırların yazarı da İngiltere’ye Ankara Anlaşması ile gelmiş bir IT’cidir ve business hesabı olmadan iş bulmuştur.

İngiltere’de çoğu şirket ve çoğu işveren Ankara Anlaşması Vizesi’ni bilmez. Bu vize çok dikey ve özel bir vizedir. Bir kere iş ararken recruiterlara ve işverenlere bunu anlatmak zorunda kalacaksınız zaten. Burda panik yapmamalısınız. Lisan-ı mülaimle İngiltere’de contractor olarak çalışma hakkına sahip olduğunuzu anlatırsanız sorun yaşamazsınız.

Bazı recruiterlar işleri gereği bu vizeyi bilir ama çoğu bilmez zira İngiltere’ye çalışmak için gelenler ya sponsor bularak Tier 2 vizesi ile gelir ve çalışır ya da Avrupa Birliği vatandaşı olduğu için zaten çalışma iznine sahiptir.

İş ararken ve iş görüşmelerine gittiğinizde temelde 3 şey konuşulur:

  1. Yapacağınız işe uygun olup olmadığına dair sorular sorulur ve bu konu detaylıca incelenir ve konuşulur
  2. İngiltere’de yaşama ve çalışma iznine sahip olup olmadığınız sorulur. Cevabınız evet ise bu haklara hangi tür vize ile sahip olduğunuz incelenir. Siz Ankara Anlaşması Vizesi’ne sahip olduğunuz için bu konuda sorun yaşamazsınız. Vize türünü anlatırsınız ve gerektiği yerde BRP kartınızı ve Home Office’in verdiği vize belgelerini gösterirsiniz
  3. Recruiter ya da işveren size Limited şirketiniz mi var? Sole Trader mısınız? Kendinize ait bir şirketiniz var mı? diye sorar. Burda bu soruya evet cevabını verebilmek için İngiltere’ye gelir gelmez şirketinizi kurmalısınız. İş görüşmelerine şirket sahibi olarak gitmeli ve fatura kesebilecek durumda olmalısınız
Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Vize Aldığında Pasaportta Neleri Kontrol Etmelisiniz?

Bu sorulara net cevaplar verirseniz ve bu konuları geçersen başka soru pek sorulmaz zira bu 3 temel şartı getiren bir kişi recruiter ve işveren gözünde ve ayrıca yasal olarak çalışma hakkına sahiptir.

İş teklifi alırsanız ve işi beğendiyseniz kabul edin ve başlayın. Eğer banka hesabınız yoksa bunu dile getirmeyin. Sorulmadan söylemenize hem gerek yok hem de hem rectuiterın hem de işverenin kafasını karıştırmanıza gerek yok. Sorulmadığı sürece business hesabım yok demenize gerek yok. Bu yasal olarak zorunlu değil.

İşe başlarsınız ve hakedişlerinizi düzenli olarak raporlarsınız. Sonra günü gelir kendi şirketiniz üzerinden faturanızı kesersiniz.

Ödeme peryodu şirketten şirkete değişir.

Örneğin bazı şirketler fatura kesiminden sonra 1 hafta içinde ödeme yaparken bazıları 1 ay içinde ödeme yapar. Siz ödeme vadesini biraz uzun tutarsınız ve o sırada business hesaba başvuru yaparsınız. Bankaya çalışıp hakedip kazandığınız para için kestiğiniz faturayı göstererek business hesabı açarsınız ve bu hesap bilgilerini işverene verirsiniz. Ödemeni yaparlar.

İşverenler business hesabınızın olmasını sonradan farkederlerse şaşırmazlar zira İngiltere’de banka hesabı açtırmanın özellikle de business hesap açtırmanın zorluğunu herkes bilir. Bu sırada işyerinde siz kendinizi kanıtlamış ve işverene faydalı olduğunuzu göstermişsinizdir. Düzgün iş yapan firmalar banka hesabı yok diye iyi bir çalışanına sorun çıkarmaz.

Yukarda saydığımız üç temel unsuru yerine getirir getirmez işe girebilir duruma gelirsiniz. Burdaki taktik önce kapıyı aralamak ve insanlara faydalı olabileceğinizi göstermektir. Siz bunu başarırsanız fatura kesip ödeme vadesini biraz uzun tutmanıza kimse birşey demez. Üstelik bu tamamen yasaldir.

İngiltere’ye gelip şirketinizi kurrar kurmaz iş aramaya başlayın ve o sırada da business hesap açtırmayı deneyin. Bazen biri diğerinden önce olur yani bazen önce iş bulur sonra banka hesabını açtırırsınız ya da önce banka hesabı açtırıp sonra iş bulursunuz. Bunun sırası sizin bir yere girip çalışmanızı engellemez.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Şirket Türleri ve Hangi Tür Şirket Kurmalı?

İngiltere’de banka hesabı açmanın yolunu anlattığım yazımı burdan okuyabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum