İngiltere’de Şirket Türleri ve Hangi Tür Şirket Kurmalı?

İngiltere’ye Ankara Anlaşması Vizesi ile geldiyseniz bir şirket kurmalı ve yapacağınız işe bir an önce başlamalısınız. Şirket kurmadan önce ilk akla gelen sorulardan biri hangi tür şirket kurulması gerektiği sorusudur.

Eğer yapacağınız iş hizmet ağırlıklı ve ilk birkaç yıl için gelir çok fazla değil ise şahıs şirketi (sole trader) kurup en basit şekilde başlayabilirsiniz. Belli bir gelir miktarına kadar şahış şirketi kurmak en doğrusudur. Ayrıca bu şirket türü ticari ortaklık yapmayacaksanız yani işin tek sahibi siz olacaksanız tercih edilen şirket türüdür.

Ama eğer geliriniz belli bir miktarın üstünde ise ve/veya ortak ya da ortaklarla birlikte iş yapacaksanız o zaman limited şirket (limited company) ya da bizim kolektif şirket İngilizler’in unlimited company dediği şirket türü ile yola çıkmalısınız.

Şahıs Şirketi Mi, Limited Şirket Mi Kurmalı?

Şahıs firması avantajları:

 • Kuruluş masrafı yoktur
 • Firmanın yapısı en basitidir
 • Firma içindeki takiplerin yapılması ve defterlerin tutulması gibi işlemler daha basittir
 • Şahıs firmalarının devamlılığı için yapılması gereken yasal işlemler ve gerekli bildirimler daha azdır

Şahıs firması dezavantajları:

 • Özellikle belirli sektörlerde (IT, danışmanlık, mühendislik vb.) müşteriler şahıs firması ile çalışmayı istemez ve kabul etmez. Bu durumda şahıs firması müşteriler nezdinde kabul görmez
 • Firma sahibi firmanın zararlarından da şahsen sorumludur. Örneğin bir iflas durumunda eğer borç kaldı ise bu şahıs firmasının sahibinin kişisel varlıklarından tahsil edilir

Limited şirketlerin avantajları:

 • Bir ya da birden fazla şirket ortağınız olacaksa şahıs şirketi buna izin bermez, limited şirkette mümkün
 • Şahıs firmasında tüm sorumluluk şahsa aittir ancak limited şirketlerde ortakların sermayeleri kadar sorumluluğu bulunmaktadır
 • Şirketin iflas etmesi durumunda, şirket sahiplerin sadece o şirketteki sermayeleri kadar sorumludur. Bu kişiler kendi şahsi varlıkları ile iflastan ya da şirket borçlarından vs. sorumlu tutulmazlar
Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Ankara Anlaşması Vize Başvurum Reddedilirse Ne Yapmalıyım?

Limited şirketlerin dezavantajları ise şunlardır:

 • Az da olsa bir kurulum ücreti vardır
 • Şahıs firmasının yürütülmesindeki basitlikler, limited şirketlerde yoktur. Çeşitli zamanlarda vergi dairesine bildirim zorunlulukları bulunmaktadır ve bu zamanların son başvuru tarihleri belirlenmiştir
 • Son başvuru tarihinde beyan edilmesi gerekenlerin edilmemesi durumunda, maddi cezalar ve çeşitli yaptırımlar söz konusudur
 • Defter tutulması daha zordur

Elbette bu avantajlar ve dezavantajlar yapılacak işin sektörü, ne olduğu, planlanan ve elde edilen gelir, ortaklık yapısı ve başka diğer faktörlere bağlıdır. Burda ajantaj ya da dezavantajdan çok siz şirket kurarken ihtiyacınız neyse ona odaklanmanız daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Sole trader mı yoksa limited company mi kuracağınıza karar verebilmek için hazırladığınız iş planından faydalanabilirsiniz. Bu size hem gelir konusunda hem de hedef kitleniz konusunda öngörü yapma imkanı verir ve bu öngörü ile şirket türüne karar verebilirsiniz.

Limited şirket (limited company) kurmak için https://www.gov.uk/register-a-company-online adresindeki şirket kurma adımlarını izleyerek şirketini kurabilirsiniz.

Şahıs firması (sole trader) kurmak için https://www.gov.uk/set-up-sole-trader adresindeki şirket kurma adımlarını izleyip şirketini kurabilirsiniz.

Eğer şirket kurulumunda bilgi sahibi değilseniz muhasebeciniz size bu konuda yardımcı olacaktır.

Şirket kurma işlemlerini bir muhasebeciye yaptırırken muhasebeciyi önceden tanıyor olmaya ya da tanıyan birilerinin referansı ile gidiyor olmaya dikkat etmekte fayda var.

İngiltere’de yeni olduğunuz için her konuda olduğu gibi bu konuda da acemiliğinizden istifade ederek olması gereken aralıklardaki ücretlerin çok üstünde ücret isteyenler çıkacaktır. Bunlara karşı dikkatli olmanın yolu önceden araştırma yapıp bu hizmetlerin bedelleri hakkında fikir edinmektir.

Ayrıca muhasebecinizi peryodik olarak kontrol edin. Şirketiniz için yasaların gerektirdiği bildirimleri yaptığından ve kayıtlarını düzgün tuttuğundan emin olun. Bu konuda bu bloğımda ve internette birçok bilgi var, bunlardan faydalanabilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Yurtdışına Taşınırken Gitmeden Önce Yapmam Gerekenler Neler?

İngiltere’de nasıl bir muhasebeci ile çalışmanız gerektiği ile ilgili bir yazım var. Yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Şirket Türüne Göre Vergi Oranları

Şahıs Firması Vergileri

£32.000 miktarına kadar olan gelirler için %20 (Basic Income Tax)
£32.001 miktarı ile £150.000 miktarına kadar gelirler için %40 (Higher Income Tax)
£150.000 miktarından yüksek olan gelirler için %45 (Additional Income Tax)

Limited Şirket Vergiler

Geçmişte dilimli olarak £300.000 miktarına kadar geliri olanlar ufak gelir vergisine, £1.500.000 ve üzeri gelir vergisi olanlar ise esas gelir vergisine tabiydi. Fakat 2015 Nisan ayında yapılan düzenlemelerle tüm vergiler basitleştirildi ve corporation tax olarak adlandirilan şirket vergileri %20’ye sabitlendi.

Yani yukarıdaki dezavantaj ve avantajları açıklarken bahsettiğim, şahıs firması açacak kişilerin gelirinin yüksek olması durumunda limited şirket için aynı gelir miktarıyla ödemesi gereken verginin 2 katına hatta daha fazlasına eşit vergi ödemesi gerekecektir.

2016 bütçe bildirisine ek olarak henüz kesinleşmiş olmamakla birlikte HMRC (Her Majesty’s Revenue and Customs) açıklamasına göre 2020 yılına kadar tüm şirket vergilerinin (şahıs firmaları hariç) %17 oranına çekilmesi planlanmaktadır.

2016 Temmuz ayında maliye bakanlığı görevini üstlenen George Osborne’un verdiği beyana göre, bu vergi oranının %15’e çekilmesinin uygun olacağını ve bu oranla mevcut ekonomide süper rekabetçi bir ortam oluşacağını belirtmiştir.

Bu nedenle yakın gelecekte vergi oranları konusunda indirim beklendiği bir gerçektir. İngiltere bu gibi uygulamaları hayata geçirerek uluslararası yatırımcı, girişimci ve yetenekleri ülkeye çekerek rekabette her zaman ön sıralarda olmayı hedeflemekte.

Burda verdiğim oranlar ve bilgiler elbette ülkedeki ekonomik, sosyal ve politik değişimlere göre değişebilir. Onun için son güncel bilgiler için muhasebecinizden yıllık bilgilendirme yapmasını istemeniz faydalı olur. Ayrıca internette konuyla ilgili kaynakları da takip ederek güncel vergi oranlarını kendiniz de kontrol edebilirsiniz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Şirket Kurduğunuzda Hangi Sigortaları Yaptırmak Zorundasınız?

 

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum