İngiltere’de Yaşamak ve Çalışmak İçin Ne Yapmalıyım?

Avrupa Ülkeleri, Amerika ve Kanada her zaman göçmen alan ve dolayısıyla dünyanın her yerinden birçok kişiyi çeken ülkelerdir. Her yıl milyonlarca kişi bu ülkelere yerleşip yeni bir hayat kurma hayalleri kurar ve planlar yapar.

İngiltere de bu hayallerden nasibini alır. Dünyanın her yerinden birçok insan İngiltere’ye gelip iş bulmak, çalışıp para kazanmak ve yerleşerek ülkede kalıcı olmak ister. Bunun için planlar yapıp birçok fedakarlık yaparak hayalini gerçekleştirir.

Bu durum ülkemizde de farklı değildir. Birçok kişi İngiltere’ye gidip yeni bir hayata başlamak ister. Ülkenin anadilinin İngilizce olması, demokrasiyi özümsemiş ve vatandaşına adaletle davranan bir ülke olması, iş imkanlarının çokluğu ve daha birçok faktör Türkiye’den birçok kişiyi ve aileyi İngiltere’ye yerleşmeye sevk eder.

İngiltere’ye Yerleşmenin Yolları Nelerdir?

Ankara Anlaşması

Eğer İngiltere’nin her yıl açıkladığı “aranan uzman” kategorisinde bir mesleğe ve bu meslekte yeterince tecrübeye sahipseniz ilk seçenek iş bulup gitmektir. Bu durumda size iş teklif eden şirket vizenize sponsor olur ve resmi işlemleri halleder. Her ne kadar kolay görünse de bu zordur zira mesleki bilgi ve tecrübenin yanında yabancı dilinizin de iyi olması gerekir. Dil bilmeden doktorluk, mühendislik vs. gibi nitelik gerektiren meslekleri yapmak kolay olmaz.

Diğer bir seçenek ise İngiltere’nin Türk Vatandaşları’na sağladığı Ankara Anlaşması vizesidir. Bu vize ile İngiltere’de kendi işini kurup ilk yılın sonunda 3 yıl uzatma ve 5. yılda sınırsız oturuma başvurabilir, sonrasında 5 yıl dolunca da İngiliz Vatandaşlığı için başvurma hakkını elde edebilirsiniz. Tüm bunları yaparken sizinle birlikte aileniz de yanınızda gelir ve eğer çalışmak isterseniz eşiniz de çalışabilir zira sizinle birlikte eşinize de vize ve çalışma izni verilir.

Ankara Anlaşması vizesine başvurmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Yapmanız gereken kuracağınız işe karar vermek, buna dair bir iş planı hazırlamak ve başvuru yapmaktır. Herhangi bir eğitim durumu şartı aranmaz. Aranan şey iş planınızın mantıklı olması ve o işi yapacak kadar sermaye ile 6 ay kadar geçinmenize yetecek paraya sahip olmaktır.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Avrupa Ülkeleri dışında olup bu imkana sahip olan başka ülke yoktur. Bu vize Türk Vatandaşları için çok büyük imkanlar sağlamakta.

Ankara Anlaşması’nı bloğumda detaylıca anlatıyorum. Bu konudaki yazılarıma İngiltere kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Sponsor Olacak Bir Firma Bularak İş Bulup Gelme

Yukarda da belirttiğim gibi sponsor bir firma bularak iş bulup gelmek oldukça zordur. Bu zorluk sadece sizi işe alacak firmayı ikna etmekten kaynaklanmaz. İngiltere’De aranan kategorideki mesleklerden birine sahip olmalısınız. Sponsor bularak gelenlerin çoğu yazılımcı, IT uzmanı gibi çok aranan mesleklere sahip.

İngiltere’ye sponsor bularak gelmek için geçerli bir mesleğe sahip olmanın yanında bir de firmaların buna ikna olması gerekir. Çoğu firma bu süreci göze almaz ve birini işe sponsor olarak almaya yanaşmaz. Çünkü birini vizesine sponsor olarak İngiltere’ye getirmek için o firmanın belli şartları sağlaması gerekir.

Bu şartlar personal sayısı, ciro, eleman ihtiyacı, eleman ihtiyacının İngiltere’de karşılanmasının zor ya da mümkün olmaması ve diğer bazı şartlardır. Firma bunları yerine getirse bile bunlar tek başına yetmez. Firma Home Office yani İngiltere vize ofisine başvurmalı ve sponsorluk lisansı almalıdır. Bu da firmaya fazladan iş yükü getirir.

Sponsorluk lisansı alan firma bir de elemanı getirirken sponsorluk işlemlerini yürütmeli ve bu konuda insan kaynakları sürecine sahip olmalıdır. Tüm bunlar böyle olduğu için sponsor olarak eleman alan ve bu elemanları İngiltere dışından getiren firmalar genelde büyük firmalardır. Sponsorluk sürecini ölçeklendirebilecek büyüklüğe sahip firmalar sponsor olmaya yanaşır. Bunun dışındaki küçük ve orta büyüklükteki firmaları sponsor olmaya ikna etmek oldukça zordur.

Ama yine de bu konuda girişimde bulunmak faydalı olur. Bazı firmalar küçük-orta boy firma olsa bile personele iyi yatırım yaparlar ve iyi eğitimli ve tecrübeli personelin kıymetini bilirler. İyi bir çalışanın şirkete ne kadar önemli katkısının olabileceğini iyi hesap ederler. Onun için bu her zaman şansınızı denemenizde fayda var.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Suç Oranı ve Yaşanabilir Şehirler

İngiltere’ye sponsor bularak iş bulup geldiğinizde vizeniz sizi getiren firmaya bağlıdır. O firmada çalıştığınız sürece vizeniz yenilenir. Ama firmadan ayrılacak olursanız bu durumda aynı süreci tekrarlamanız gerekir. Yani size sponsor olup iş verecek yeni bir firma bulmalısınız. Aksi takdirde birkaç ay içinde İngiltere’den ayrılmanız gerekir zira vizeniz yenilenmez. Sponsor ile geldiği firmada çalışırken iş bulup veya iş teklifi alanlar için bu durum ciddi sorun olmaz. Zira yeni gidecekleri firma sponsor olacağı için vize o firmanın sponsorluğunda yenilenir.

İngiltere’ye gelmeden İngiltere’de iş bulmanın mümkün olup olmadığına dair bloğumda bir yazı var. Yazıyı burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Öğrenciyken Gelip Sonrasında İngiltere’de Kalma

İngiltere’de öğrencilik hem faydalı hem de eğlencelidir. İngiltere’de sosyal hayat oldukça iyi ve erişilebilirdir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde lüks olan birçok sosyal imkan İngiltere’de normal şeyler arasında sayılır. Bu normal şeyler spor imkanları, tiyatro, sinema, her türlü etkinlik, ilgi alanlarına göre topluluk buluşmaları, arkadaşlarla birlikte düzenlenen etkinlikler, konserler, eğlenceler, gece kulüpleri, dans gösteri ve kulüpleri, ücretsiz dil okulları ve daha birçok şeylerdir.

Bunlar Türkiye’de özel okulların pompalayıp ailelere sağlam paralara kitledikleri imkanlar iken İngiltere’de okulların, kursların, belediyelerin, sivil toplum örgütlerinin, devletin sosyal kurumlarının, özel şirketlerin sosyal sorumluluk bölümlerinin organize ettiği şeylerdir.

Erişilebilir olmalarının nedeni İngiltere’nin demokratik ve -olabildiğince- insana değer veren bir devlet politikası gütmesidir. İngiltere’de herkes belli haklara sahiptir ve bu haklara temel sosyal ve kültürel imkanlara erişim de dahildir.

Onun için İngiltere’de bu imkanlara ücretsiz ya da uygun ücret karşılığında erişebilirsiniz. Bu yüzden İngiltere’de öğrencilik yapmak ister dil okulu, ister master-doktora gibi akademik çalışma, ister mesleki sertifika programları ile olsun oldukça faydalı ve eğlencelidir.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi ile Askerlik Tecili

Bu sayede ülkeyi tanıdıktan sonra burda staj imkanları kovalayabilirsiniz. Staj yaparken tanıdığınız firmalarda çevre yapıp onları size sponsor olmaya ve işe almaya ikna edebilirsiniz. Gelişmiş ülkeler iyi çalışan, dürüst ve çalıştığı yere pozitif katkısı olan stajyerleri ve çalışanları bırakmazlar.

Onun için öğrencilik yaparken sosyal etkinliklere katılmak, staj kovalamak ve bulup staj yapmak, ilgilendiğiniz sektörle ilgili organizasyonlara ve etkinliklere katılmak oldukça faydalı olur. Bu sayede hem bilgi ve tecrübenizi artırırsınız hem de İngiltere’de öğrenciliğinizden sonra da kalmanın yollarını keşfetme imkanı yakalarsınız.

Evlilik Yapıp Aile Birleşimi İle Gelme

Eğer İngiltere’ye çalışmak için ya da öğrenci olarak gelir ve bir İngiliz vatandaşı ile hayatını birleştirirseniz belli şartları yerine getirdikten sonra belli bir süreyi tamamlayarak İngiltere’de çalışma izni elde edebilirsiniz.

Burda amaç sırf çalışma izni için bir sevgili ve eş aramak olmamalıdır. Olayları akışına bırakırsanız herşey kendiliğinden gelişir ve çok daha doğal olur.

Eğer sevdiğiniz insanla hayatınızı birleştirme kararı alırsanız bu durumda İngiltere’de oturum ve çalışma izni için başvurmaya da hak kazanırsınız. Aile kurmanın yanında bir de İngiltere’ye yerleşme imkanı elde edersiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum