İngiltere’ye Gelmeden İngiltere’de İş Bulmak Mümkün Mü?

Mümkün fakat kolay değil. İş arayan çok, dolayısıyla rekabet çok. Hem de iş aramak ve bulmak çok kişisel bir konu. Aynı okuldan mezun, aynı ya da benzer şirketlerde çalışmış, benzer tecrübelere sahip, benzer nitelikleri olan iki kişiden biri istediği işi bulurken diğeri bu konuda pek başarılı olamayabilir.

Onun için, İngiltere’ye gelmeden, geldikten sonra ya da nerde olursanız olun; iş aramanın ve bulmanın çok kişisel bir konu olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda var.

Bunları belirttikten sonra bu yazının asıl konusu olan İngiltere’ye gelmeden İngiltere’de iş bulmaya faydalı olabilecek şeylerden bahsedebilirim.

Sadece IT yani bilgisayar mühendisi, bilgisayar programcısı vs. benzer meslek erbablarının iş bulmasından bahsetmiyorum.

Genel olarak, her meslekte iş bulmanın yolundan bahsedeceğim bu yazımda.

IT’ciler zaten iş bulmakta zorlanmıyor. Evet, istisnalar olabilir. İnsan IT’ci de olsa şanşsızlıklar olabilir, niteliklerin yetmediği ya da pek pazarlanamadığı durumlar olabilir ama genel olarak IT’ciler iş bulmakta zorlanmıyor.

İngiltere’de iş arayacaksanız iş aramaya daha Türkiye’de iken başlamanız lazım. Öncesinde İngiltere’ye gelip gidip şehri bir miktar tanımanız lazım, elinize bir harita alıp kuzey-güney-doğu-batı ayrımını ve en genel bölgeleri öğrenmeniz lazım. Sonrasında bu yazımda belirttiğim recruitment sitelerine üye olup CV’ni yüklemeli ve iş ilanlarından size uyanlara başvurmanız gerekir.

Bunların yanında kolay okunur bir eposta adresiniz ve bir de İngiltere cep telefonunuz olması lazım. İngiltere cep telefonunuzun uluslararası dolaşıma açık olması iyi olur. Bu imkanı veren GSM operatötleri var, roaming hizmeti yani cep telefonuna uluslararası dolaşım imkanı sağlayan chat servisleri var, mesela Skype gibi. Bunları da bir araştırıp bir miktar kredi satın alıp kullanabilirsin. Ama bana sorarsanız bir İngiltere hattı alın ve uluslararası dolaşıma açtırın, hem İngiltere’ye geldiğinizde de bunu kullanırsınız.

Sektörünüze göre bir miktar iş tecrübeniz olsa iyi olur. Eğer çalıştığınız alanda bilgi ve tecrübeye sahipseniz ve İngiltere’de iş yapacak bir alansa siz CV’nizi bu yazımda bahsettiğim recruitment sitelerine yüklerseniz size eposta ve telefon gelmeye başlar.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi İçin Ne Kadar İngilizce Bilmeliyim?

Bu durum GDPR (General Data Protection Regulations-Genel Veri Güvenliği Kuralları) yürürlüğe girmeden önce takibi oldukça zor bir durum ortaya çıkarıyordu. Bir kişi iş aramaya başladığında hergün bir sürü ilgili ya da ilgisiz telefon ve eposta geliyordu. Bunlar GDPR’dan sonra yok denecek kadar azaldı. Genelde sadece sizin başvuru yaptığınız iş ilanları kime aitse sadece onlar alıyor. Rastgele arayıp soru soran ya da iş arayıp aramadığınızı öğrenmeye çalışan olmuyor.

İngiltere’deki recruitment yani İK firmaları sizi arayıp şu anda iş arayıp aramadığınızı sorarlar, eğer iş arıyorsanız bunlara cevabınız evet aktif olarak iş arıyorum olmalı. Bu cevap üzerine size açık bir pozisyon var der ve bir miktar detay verirler ve sonrasında şu anda nerdesiniz derler. Telefonunuz uluslararası dolaşıma açık olduğu için sizin Türkiye’de olduğunuzu anlamazlar ki zaten Türkiye’de olmanızda bir sorun da yok, eğer İngiltere’de çalışma izniniz varsa iş görüşmesine gitmek bir uçak biletine bakar.

Kaldı ki firmaların bir kısmı sizin yurtdışında olduğunuzu bilseler bile sizi işe almakla ilgilenebilirler. Vizenize sponsor olarak sizi İngiltere ya da iş hangi ülkede ise orda işe alabilirler.

Eğer Anklara Anlaşması Vizesi’ne sahipseniz şu anda Türkiye’deyim fakat İngiltere’de çalışma ve oturum iznine sahibim dersiniz ve iş görüşmesine gelmenizde hiçbir sorun olmadığını belirtirsiniz. Sizi arayan kişi buna itiraz etmez. Eğer normal derecede İngilizce konuşuyorsanız, yaptığınız işe hakimseniz, İngiltere’de çalışma iznine sahipseniz ve en nihayetinde iş görüşmesine birkaç gün içinde gelebilecek durumdaysanız bu durumda sizi arayan kişi konuyu ilerletir ve işin detaylarını anlatmaya başar.

Burda aklınıza bir soru gelecek: çalışma ve oturum iznini nasıl alacağım diyeceksiniz. Onu bu blogda birçok yazıda anlattım. Eğer İngiltere’ye yerleşmeyi planlıyorsanız İngiltere kategorisindeki tüm yazıları okumanızda fayda var.

Konumuza dönecek olursak işin detaylarını dinlerken ölçer-biçersiniz ve iş size uyuyorsa istekli olduğunuzu belirtirsiniz. Recruiter telefon görüşmesinde ikna olursa size bir eposta göndereceğini söyler ve gönderir de. Bu epostada işin tam detaylı tanımı yer alır. Sonra bu epostaya verdiğiniz cevapta da işe istekli olduğunuzu belirtir, İngiltere’de çalışma ve oturma izniniz olduğunu ve ayrıca iş görüşmesine gelebileceğinizi belirtirsiniz.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesi Ret Nedenleri

Eğer karşılıklı yazışmalar recruiter için ikna edici olursa size iş görüşmesi ayarlar ve uygun gün ve saatini size sorar. En sonunda da görüşme ayarlar. Görüşmeye gidip işi almak sizin iş tecrübeniz, bilginiz ve yetkinliklerinizle ve bunları güzelce sunmanıza bağlıdır. Gitmeden önce pozisyonu ve firmayı çalışıp görüşmeye hazırlıklı gitmek faydalı olur.

Gerisi iş görüşmesinin klasik detayları.

Eğer bir şekilde konu ilerlemez ya da konu ilerlese bile recruiter en sonunda sizi görüşmeye çağırmazsa ya da siz gitmek istemezseniz yine de o recruiterla irtibatını devam ettirebilirsin. İlerdeki pozisyonlar için sizinle temasa geçebilirler.

Örneğin İngiltere’ye gezmeye geldiğinizde irtibatta olduğunuz recruiterları bundan haberdar edebilirsiniz. Bazısı ofise davet eder, bazısı birşeyler içip olabilecek muhtemel pozisyonları görüşür.

Yeni şeyler öğrendiğinizde CV’nizi güncelleyin ve irtibatınız olan, güvendiğiniz recruiterlara eposta gönderin. Bunlar recruiterların hoşuna gider ve böyle böyle bir çevreniz oluşur.

Sonra çalışma ve oturum alıp İngiltere’ye geldiğinizde daha hemen geldiğiniz hafta recruiterlar sizi aramaya başlar ve size görüşme ayarlarlar. İngiltere’de bu konular çok hızlıdır, öyleki yeri gelir bugün görüşmeye gider yarın işe başlarsınız. Bunlar sizi şaşırtmasın zira bazen firmalar çok acil eleman arar ve işlerine yarayacak eleman bulunca kaçırmak istemezler ve kaçırmazlar da.

Burda anahtar nokta CV’nizi ve aslında kendinizi ne kadar çok firmaya ulaştırırsanız o kadar iyidir. Zamanla recruiterlarla sizi hatırlayacakları kadar ilişki kurarsanız buraya geldiğinizde sıfırdan başlamış olmazsınız. Aksine hemen telefon interviewlerine ve bunların sonucu olarak ta iş görüşmelerine başlarsınız.

İş ararken kilit nokta firmanın rezonans noktasını bulmaktır. Rezonans noktasını açayım:

  • Firmanın bir elemanı başka şehre taşınmış dolayısı ile işten ayrılmıştır
  • Firmanın elemanı daha iyi bir teklif alıp gitmiştir
  • Eleman emekli olmuştur
  • İşler büyümüş ve bir değil birkaç eleman birden lazımdır
  • Şirket başka bir şirketi satın almış ve bazı pozisyonlarda açıklar olmuştur
  • Firma yeni bir şehirde ofis açmıştır ve eleman ihtiyacı doğmuştur
  • Firma aradığı nitelikteki elemanı aylardır bulamıyordur
  • Firma iyi bir yatırım almış ve ürün ve servislerini daha hızlı geliştirmeye yönelik planlar yapıyordur
Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Kuaförler ve Berberler

vs. gibi birçok nedenden oluşabilecek eleman ihtiyacı her zaman olur. Bu konuda evrensel bir şikayet konusu vardır: firmalar istedikleri elemanı bulamamaktan, elemanlar ise istedikleri işi bulamamaktan şikayet eder. İşte burda sizin yapacağınız şey bu durumdaki yani yana yakıla eleman arayan firmalara ulaşmaktır. Bunu yaparsanız ilk ve en önemli adımı atmış olursunuz.

Sonrası niteliklerini güzelce sunmaya ve firmayı onlara faydalı olacağına ikna etmek kalır.

Yukarda bahsettiğim yöntemi firmalar bir ürün çıkaracakları zaman çok kullanırlar. Ürünü ya da servisi çıkarmadan önce anket, test çalışması, ön araştırma vs. yaparlar. Ürünü büyük yatırımlar yapmadan önce ısınma turları atarlar. Eğer talep görürlerse ve olumlu geribildirim alırlarsa ürüne yatırım yapar ve piyasaya çıkarırlar.

Siz de pazarlamada çok sık kullanılan bu tekniği kendinize uygulayabilir ve iş ararken kullanabilirsiniz.

İngiltere’ye gelip yerleşip büyük paralar harcamadan önce ısınma turları atmanız faydalı olur.

Buraya ara sıra gelip gezmek, recruitment sitelerine üye olup CV’ni yüklemek, recruiter firmaların telefonlarına ve epostalarına cevap vermek ve iletişimde kalmak ve telefonla iş görüşmeleri yapmak iş ararken faydalı olabilecek şeylerdir.

Bu sayede sadece iş aramış olmaz, aynı zamanda İngiltere’yi ve burdaki piyasayı ve sosyal yaşamı da öğrenirsiniz.

Bu sayede daha İngiltere’ye gelmeden Türkiye’deyken iş bulma ihtimaliniz var. Bu yöntemlerle iş bulamasanız bile en azından buraya geldiğinizde ne yapacağınızı ve kimlerle temasa geçeceğinizi biliyor olacaksınız.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum