Kredi Notu İngiltere’de Neden Bu Kadar Önemli?

İngiltere’ye giden ve orda cep telefonu almak, banka hesabı açmak, kredi kartı almak, ev kiralamak, araba almak, kredi almak vs. gibi finansal süreci ve sonucu olan işlemlerde bulunan herkesin karşısına çıkan ilk şey kredi notudur. Buna İngilizler credit score der.

Kredi notu önemlidir ve eğer İngiltere’de uzun süre kalırsanız ve boçlarınızı (kredi, kredi kartı, mortgage, vs.) zamanında ödeyip yükümlülüklerinizi (kira, fatura ödemesi vs.) yerine getirdiğiniz sürece her geçen gün olumlu anlamda artar. Fakat bu konularda sıkıntıya düşerseniz kredi notun günden güne düşer ve adeta bir kabus gibi her yerde karşınıza çıkar.

İngilizler sağlamcı bir millettir. Her işi sözleşmelere dayandırmayı ve kağıt-kürek ile halletmeyi çok severler. Türkiye’de yüzüne bile bakmayacağınız bir odayı kiralayabilmek için bile bir sürü şey sorar ve bazı belgeler isterler. Bunlar olmadan bir oda bile kiralayamazsınız.

Benzer şekilde en basitinden bir cep telefonu hattı ve cep telefonu alırken bile kredi notun devreye girer. Yanlış duymadınız, cep telefonu hattı ve cep telefonu alırken bile kredi notunuza bakarlar. Merkezi bir sistemde barındırılan kredi notları entegrasyon ile bankalara, GSM operatörlerine, kredi veren kuruluşlara, emlakçılara, araba satıcılarına ve daha birçok servise belli yetki ve kısıtlar dahilinde açıktır ve sen buralardan birşey almak istediğinizde ilk işleri sizin kredi skorunuza bakmak olur.

Yine cep telefonundan örnek verirsek, bir seferde birden fazla cep telefonu hattı satın alamazsınız. Ne kadar anlatırsanız anlatın dinlemezler. Bir tane alıp kullanıp bu konuda bir geçmişiniz yani -personal history- oluşmasını beklemek durumundasınız.

İngiltere’de bir şekilde parayla ilişkili her işi mutlaka sözleşmeye bağlanır. Bu sebepten de posta ile haber verme, belgeleri posta ile gönderme ve alma İngiltere’de çok yaygındır. Öyleki, hala birsürü insan özel günlerde birbirine matbuu tebrik kartı atar.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere'de Yazılım Alanında Çalışmak ve İş İmkanları

İngilizler’in sağlamcılığını denizci bir toplum olmaları ile çok ilgisi var. Tarih boyunca tüm dünya denizlerinde gemi yüzdürüp, yeni yerler keşfedip, her yerde ticaret ağları kurmak kolay değildir. Deniz şakaya gelmez, tedbirli ve temkinli olmak gerekir. İngilizler’e tarih boyunca sirayet etmiş bu tedbir ve temkinli olma durumu, finansal işlemlerde de kendini gösterir.

Benzer şekilde ülkenin ada ülkesi olmasının da bunda etkisi var. Ada demek kısıtlı imkan demektir. Her ne kadar 200 bin kilometrekarelik bir adalar alanından oluşan bir ülkeler bütünü de olsa, neticede ana karalarla bağı denizlerle sağlanır. Birçok şey dışardan alınmak durumundadır. Ada psikolojisi insanı mücadeleci ve tedbirli olmaya zorlar.

Sanayi devrimi ve kapitalizmin başladığı ve dolayısıyla bunların getirdiği sistemin en kökleşmiş yer olmasının da İngilizler’in sağlamcılığında etkisi var. Herşeyi herkesten önce tecrübe edip ona göre birçok sistemler geliştirmişlerdir.

İşte bu ve günümüzde olup biten birçok nedenden dolayı kredi skoru İngiltere’de çok önemlidir. Türkiye’den giden birisi bunu anlamakta zorlanır. Her ne kadar artık kredi notu ülkemizde de önemli oluyorsa da, yine de bu konu bizde İngiltere’deki kadar yaygın değil.

İngiltere’ye yeni gidenler sabırlı olmalı. Kredi skoru karşılarına çıkan konularda sabırlı ve azimli davranmalıdır. Eğer ülkede orta ve uzun vadeli kalmayı planlıyorsanız sizin de zamanla kredi notun pozitif yönde artar. Bu sayede bu notu gerektiren her türlü alışverişte daha az faiz, daha az komisyon ve daha az masraf ödersiniz ve kredi notu düşük olanlara sağlanmayan birçok imkandan da yararlanmaya başlarsınız.

Eğer kredi skorunuz kötü ise ev kiralarken, satın alırken, araba alırken, cep telefonu alırken, banka kredisi alırken ve daha birçok yerde karşınıza çıkar ve bu işlemleri olumsuz etkiler. Kredi skorunun düşük olması yüzünden bunları gerçekleştiremediğiniz durumlar olur.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  Ankara Anlaşması ile İngiltere'de Hangi İşleri Yapabilirim?

Kredi skorunu iyi tutmanın yolu ödenmemiş kredi borcu, kredi kartı borcu, kira, ev kredisi taksiti, araba taksiti, fatura vs. gibi ödemelerinizi aksatmamaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum