Vize Aldığında Pasaportta Neleri Kontrol Etmelisiniz?

İnsanın hata yaptığı klasik anları saysak uzun bir liste çıkar ve bunların en başında da en mutlu ya da en üzgün-kızgın anlar gelir.

Mutlu bir haber aldıysanız genelde gözünüz birşey görmez. Haberin verdiği mutluluk ve heyecan ruhunuzu ve bedeninizi kaplamış ve mantıklı düşünme kabiliyetinizi çoktan paralize etmiştir. Bu durum bir süre devam eder.

Vize başvurusuna kabul almak ta bu anlardan biridir. Çok mutlu bir andır, geleceğinizi şekillendiren önemli olaylardandır.

İnsanı müthiş bir heyecan dalgası kaplar.

Bu heyecan ve mutlulukla insan bazı temel şeyleri unutur. Bunların başında pasaportunuza yapıştırılmış, vize aldığınızı belgeleyen bir aylık geçici vize gelir. Bir diğeri İngiltere Vize Ofisi’nin (UK Home Office) size verdiği bir yıllık vizeye sahip olduğunuzu gösteren bir sayfalık resmi yazıdır.

Üçüncü önemli şey ise BRP (Biometric Residence Permit) kartınızdır.

Evet, pasaportunuzdaki vize sadece bir aylıktır ve İngiltere’ye giriş yapmanızı sağlar. Bu vize ile İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra vize başvuru formunu doldururken seçtiğiniz bölgeye göre çıkan postaneden BRP kartınızı almalısınız. Bu kartı İngiltere’ye giriş çıkışlarda ve diğer tüm resmi işlemlerde kullanırsınız ve üzerinde 1 yıllık vizeye sahip olduğunuz yazar.

Hem pasaportunuzu, hem pasaportunuza yapıştırılan vizeyi hem de BRP kartınızı alır almaz dikkatlice kontrol etmenizde yarar var. Bunlarda yazan isim, soyisim, doğum tarihi ve diğer tüm bilgilerin doğru ve size ait olduğundan kesin emin olmalısınız. Nadir de olsa bunlar bazen yanlış yazılabilir. Eğer bir yanlışlık varsa bunu hemen farketmek çok iyi olur. Sonradan farkederseniz ya da hiç farketmezseniz hem İngiltere’ye giriş çıkışlarda, hem iş ararken, hem banka hesabı açarken hem de tüm resmi işlemlerde sorun yaşarsınız.

Onun için mutlaka ama mutlaka pasaportunuzu, İngiltere Vize Ofisi’nin (Home Office) size verdiği 1 yıllık vize aldığınızı gösteren resmi yazıyı ve İngiltere’ye geldikten sonra postaneden aldığınız BRP kartını birkaç kez dikkatlice kontrol edin ve bunlardaki tüm bilgilerin doğru ve size ait olduğunu kontrol edin.

Bu Yazı da Hoşunuza Gider ===>  İngiltere Ankara Anlaşması Vizesinde Dependant NINo Nasıl Alınır?

Tarihlere özellikle dikkat edin. Bir de verilen vizenin kapsamı dışında özel bir ibare olup olmadığını kontrol edin.

Ayrıca bu kontrol sadece İngiltere ve Ankara Anlaşması için değil, tüm ülke vizeleri ve tüm resmi belgeler için geçerlidir. Bunu alışkanlık haline getirirseniz başınız ağrımaz ve olabilecek muhtemel sorunları en aza indirirsiniz.

Bu anlattıklarım sadece İngiltere vizeleri için geçerli değil. Hangi ülkeden vize alırsanız alın, pasaportunuzdaki vizeyi, vizedeki tarihleri, isminizi-soyisminiz ve diğer tüm bilgileri dikkatlica kontrol edin. Bunları kontrol ederseniz sonradan toparlanması çok zor hatta imkansız olabilecek hataları daha işin en başında düzeltme imkanınız olur.

Bu yazıyı beğendiniz mi?
ingiltereonline.com eposta listesine katılın, yeni yazı ve duyurulardan haberdar olun!
Eposta Listesine Katılmayı Onaylıyorum